SeksiShëndeti Mendor

Sekreti për të patur seks të mirë është në mendjen tuaj

 

Dëshironi të dini sekretin e një jete seksuale të re dhe gjallëruese? Është e gjitha në mendjen tuaj.

Për të rivendosur seksin e mrekullueshëm në menu, ju duhet ta vendosni atë në tru. “Seksi i shkëlqyer fillon në mendje”, thotë këshilluesja e seksit dhe marrëdhënieve trup+shpirt Dr Gabrielle Morrissey. “Ndezja e trurit tuaj orë ose ditë përpara se të kryeni seks, shkakton epshin tuaj në veprim.” Ja se si.

Larg asaj që mund të na thonë filmat dhe shfaqjet televizive, seksi me të vërtetë madhështor ka shumë pak të bëjë me bëmat e guximshme të joshjes ose orgazmave të bërtitura. Në fakt, sipas hulumtimeve të fundit, intimiteti erotik është më shumë një gjendje shpirtërore sesa një akt fizik.

Për t’iu përgjigjur disa prej këtyre pyetjeve, kërkuesit rekrutuan njerëz nga e gjithë bota në të gjithë spektrin e moshës, gjinisë dhe seksualitetit – të cilët vetë-raportuan se kishin pasur, në një moment të jetës së tyre, seks me të vërtetë mendjemprehtë.

Përmes një serie intervistash, studiuesit filluan të krijojnë një pamje të asaj se si duket, ndjehet dhe tingëllon “seksi më i mirë ndonjëherë”. “Një nga gjetjet e para befasuese,” shkruajnë autorët e studimit, “ishte ngjashmëria e çuditshme në përshkrime. Kjo na ndihmoi të bëheshim mjaft të sigurt se të gjithë po flisnin për të njëjtën përvojë.” Pavarësisht mënyrave të ndryshme në të cilat secili pjesëmarrës bënte seks, në kulmin e përvojës, të gjithë po ndjenin të njëjtat gjëra: lidhje e thellë me partnerin e tyre dhe gatishmëri për të marrë disa rreziqe emocionale.

“Për të dashuruarit e mrekullueshëm [në studim],” thotë edukatorja e seksit Emily Nagoski, autorja e “Eja siç je: Shkenca e re surprizuese që do të transformojë jetën tuaj seksuale”, “seksi u bë një mënyrë për të njohur më shumë veten dhe partnerët e tyre. Ishte një mënyrë për të luajtur dhe eksploruar së bashku – për t’u bërë të pambrojtur me njëri-tjetrin. Për të shkuar në një aventurë.” Dhe për shumë, thekson ajo, kjo bëri që “të ndihen më të qetë me atë që janë dhe më të kënaqur në jetën e tyre në përgjithësi. Është diçka vërtet e fuqishme.”

Duke marrë si pikënisje këtë studim novator, ne pyesim autorët e tij dhe ekspertë të tjerë se si të gjithë mund të bëjnë seks më të mirë.

Jini plotësisht të pranishëm

Siç mund ta dijë kushdo që është përpjekur të meditojë, të qenit plotësisht i pashqetësuar nga bezdisja e pafund e zhurmës, gumëzhimës dhe llafeve të jetës moderne është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet (në fakt, sipas një studimi nga studiuesit në Universitetin e Virxhinias, një në 10 njerëz pranoi që kontrollonte telefonin gjatë seksit).

Lajmi i mirë është se ju mund ta përmirësoni jetën tuaj seksuale, në mënyrë dramatike dhe shumë shpejt – dhe nuk keni nevojë të shpenzoni asnjë monedhë. Shumë gra thjesht kontrollohen nga seksi sepse nuk dinë se si ta kontrollojnë trurin e tyre të pasigurt—por të gjithë meritojnë seks të mrekullueshëm dhe ju mund të përdorni mendimet tuaja për të arritur atje.

Seksi është çështje mendjeje

Ne shpesh mendojmë për seksin si diçka që trupi ynë po bën, por shumë nga jeta jonë seksuale zhvillohet në trurin tonë. Është e rëndësishme të kuptojmë se, për të gjitha gjinitë, mendimet dhe ndjenjat tona luajnë një rol jetik për të na ndezur dhe për të na mbajtur të tillë.

Ankthi ose depresioni mund të ndikojë fuqishëm në eksitimin dhe mund të prishë patjetër humorin ndonjëherë. Ankthi dhe betejat e tjera të lidhura me shëndetin mendor mund ta bëjnë të vështirë të jesh mjaft i relaksuar për të bërë ose shijuar seksin, duke e lënë në hije atë me një mori shqetësimesh ose shpërqendrimesh ndërhyrëse. Kur nuk jemi shumë mirë dhe po luftojmë vetëm për të funksionuar, seksi rrallë është në krye të mendjes sonë.

5 3 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet