Sëmundje të tjera

Diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Diagnostikimi dhe parandalimi

 

Kur keni diabet, jeni më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Kjo quhet edhe sëmundje kardiovaskulare ose sëmundje koronare, dhe mund të çojë në sulme në zemër. Sëmundjet kardiovaskulare ndikojnë gjithashtu në qarkullimin e gjakut tuaj. Dhe qarkullimi i dobët i bën më keq komplikimet e tjera të diabetit – si problemet me sytë dhe këmbët tuaja.

Pse diabeti rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës?

Kjo është arsyeja pse është edhe më e rëndësishme të kujdeseni mirë për zemrën tuaj kur keni diabet. Ne jemi këtu për të shpjeguar pse diabeti rrit rrezikun e problemeve të zemrës dhe si mund ta zvogëloni këtë rrezik.

Nëse keni nivele të larta të sheqerit në gjak për një periudhë kohe, madje edhe pak të larta, enët e gjakut mund të fillojnë të dëmtohen dhe kjo mund të çojë në komplikime serioze të zemrës.

Kjo është për shkak se trupi juaj nuk mund ta përdorë të gjithë këtë sheqer siç duhet, kështu që ngjitet në qelizat e kuqe të gjakut dhe grumbullohet në gjakun tuaj. Ky grumbullim mund të bllokojë dhe dëmtojë enët që transportojnë gjak nga dhe në zemrën tuaj, duke e lënë zemrën të uritur nga oksigjeni dhe lëndët ushqyese.

Pra, mbajtja sa më afër nivelit të synuar të HbA1c do të ndihmojë në mbrojtjen e enëve të gjakut dhe nga ana tjetër zemrën tuaj. Edhe një rritje e lehtë e niveleve të sheqerit në gjak, me kalimin e kohës, mund t’ju vërë më shumë në rrezik.

Menaxhimi i diabetit dhe zemrës suaj

Ne kemi folur për lidhjen midis niveleve të larta të sheqerit në gjak dhe shëndetit të zemrës suaj. Por nuk varet gjithçka nga sheqeri në gjak. Enët e gjakut dëmtohen gjithashtu nga kolesteroli i lartë (yndyrat në gjak) dhe presioni i lartë i gjakut.

Kështu që ju mund të ndihmoni në parandalimin e dëmtimit të enëve të gjakut duke u kujdesur për:

 • nivelet e sheqerit në gjak
 • presionin e gjakut
 • kolesterol (yndyrna në gjak)

Kontrollimi i HbA1c, kolesterolit dhe presionit të gjakut të paktën një herë në vit janë pjesë e kontrolleve që duhet të bëni nëse keni diabet. Këto mund të vonohen ose të ndodhin ndryshe për momentin për shkak të pandemisë së koronavirusit. Flisni me ekipin tuaj të qendres shëndetësore nëse nuk jeni të sigurt se sa shpejt ju nevojiten këto teste përsëri.

Duke menaxhuar këto tre gjëra, ju do të ndihmoni në menaxhimin e diabetit tuaj dhe do të mbroni veten kundër komplikimeve të zemrës. Por ka shumë gjëra të tjera që mund të bëni për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Diabeti dhe ataku në zemër

Këtu do të shpjegojmë se çfarë mund të ndodhë në trupin tuaj kur shkaktohen këto komplikime të zemrës.

Le të fillojmë me enët kryesore të gjakut në trupin tuaj, këto janë tuajat:

 • arteriet – ato largojnë gjakun nga zemra juaj
 • venat – ato e bartin gjakun në zemrën tuaj.

Nëse këto arterie dhe vena dëmtohen, mund të jetë më e vështirë që gjaku të rrjedhë nëpër trup dhe të arrijë në zonat që i nevojiten.

Kolesterol i lartë

Nëse kolesteroli juaj është shumë i lartë, atëherë yndyra shtesë në gjak ngjitet në muret e enëve të gjakut. Me kalimin e kohës, kjo yndyrë ngurtësohet dhe njihet si pllakëza. Pllaka e fortë mund të bllokojë enët e gjakut, gjë që e bën hapësirën më të ngushtë dhe i lë më pak hapësirë ​​​​për rrjedhjen e gjakut.

“Kjo quhet arteriosklerozë ose aterosklerozë dhe është shkaku më i zakonshëm i një ataku kardiak.”

Në hapësirën më të ngushtë, rrjedha e gjakut ngadalësohet dhe bën që disa nga qelizat e gjakut të grupohen së bashku dhe të mpiksen. Nëse një mpiksje gjaku shkëputet, ajo do të udhëtojë nëpër arteriet dhe venat tuaja derisa të arrijë një pjesë shumë të ngushtë për t’u kaluar, duke e bërë atë pjesërisht ose plotësisht të bllokuar.

Kjo mund ta humbasë zemrën nga oksigjeni dhe lëndët ushqyese dhe kjo është ajo që shkakton një atak në zemër.

Po paraqesim një video në anglisht nga Shoqata Britanike e Diabetit që njihet si Diabetes UK. Aty tregohet dhe si ndodh bllokimi i enëve të gjakut tuaj:

Presioni i lartë i gjakut

Jo vetëm që gjaku lufton të rrjedhë nëpër enët e gjakut, por me kalimin e kohës ateroskleroza i bën muret e enëve të gjakut më të ngurtë dhe më pak elastikë. Kjo mund të çojë në presion të lartë të gjakut (i quajtur edhe hipertension) ose të përkeqësojë presionin e lartë të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut ngarkon edhe enët tuaja të gjakut. Kjo është në krye të tendosjes nga kolesteroli i lartë dhe sheqeri i lartë në gjak.

Ngushtimi i enëve të gjakut mund të prekë edhe pjesë të tjera të trupit, si krahët ose këmbët. Quhet sëmundje vaskulare periferike (PVD) dhe nëse nuk trajtohet, mund të çojë gjithashtu në amputim.

Ulja e rrezikut të sulmit në zemër ose sëmundjeve të zemrës

“Lajmi i mirë është se ju mund të zvogëloni rrezikun për të pasur një atak në zemër ose për të zhvilluar sëmundje të zemrës.”

Ja se si:

 • Matni HbA1c, presionin e gjakut dhe kolesterolin në gjak (yndyrnat në gjak) të paktën një herë në vit si pjesë e rishikimit vjetor të diabetit – sigurohuni që të merrni këshilla dhe mbështetje nga ekipi juaj i kujdesit shëndetësor për t’i mbajtur ato brenda intervalit të synuar. Kujdesi juaj mund të duket pak më ndryshe për shkak të pandemisë së koronavirusit.
 • Mos pini duhan. Pirja e duhanit e bën më të vështirë që gjaku të rrjedhë rreth trupit tuaj, veçanërisht në zemrën tuaj.
 • Hani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar për të mbrojtur zemrën tuaj – duke reduktuar sasinë e yndyrës së ngopur që keni. Vendim  i mirë për të filluar.
 • Jini aktiv fizikisht dhe bëni disa ushtrime të rregullta.
 • Nëse jetoni me obezitet ose mbipeshë, merrni mbështetje për t’ju ndihmuar të humbni peshë. Edhe humbja e një sasie të vogël mund të bëjë një ndryshim të vërtetë. Të qenit një diapazon i shëndetshëm i peshës zvogëlon ngarkesën në zemrën tuaj.
 • Merrni mjekimin tuaj siç është përshkruar. Disa ilaçe ndihmojnë për të mbrojtur zemrën tuaj duke ulur presionin e lartë të gjakut ose yndyrat e gjakut dhe ju mund t’i merrni këto edhe nëse nuk keni probleme me presionin e gjakut ose yndyrna të larta të gjakut.
5 1 votë
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet