EstetitkaJeto Shëndetshëm

Të visheni mirë ndihmon në shëndetin tuaj mendor

 

Pavarësisht nëse vishni një fustan të Pashkëve, visheni për ndonjë festë ose thjesht dilni në qytet, të visheni mirë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj mendor. Mund ta gjeni veten më të sigurt dhe më të përgatitur për t’u takuar me të tjerët kur ndiheni të veshur mirë. Të vishesh mirë mund të ndihmojë shëndetin tuaj mendor në shumë mënyra – dhe nuk duhet të prisni një rast të veçantë ose kohë larg shtëpisë për ta bërë këtë.

Shikoni mirë, ndjehuni mirë

Ju mund të keni dëgjuar thënien, “dukuni mirë, ndjehuni mirë”. Është një ndjenjë e vërtetë në shumë raste. Nëse nuk gjeni kurrë kohë për t’u veshur bukur, apo edhe për të veshur një veshje të përshtatshme, është e lehtë të lini që ndjenjat e depresionit dhe izolimit të pushtojnë. Thuaj se keni ngecur në shtëpi pa asgjë për të bërë për disa ditë. Nuk keni ku të shkoni, kështu që qëndroni me pizhame dhe rrini përreth. Ajo që mund të duket si një fundjavë ideale dembele mund të kthehet shpejt në dëshpërim. Ju mund të filloni të ndiheni dembel, të shëmtuar dhe letargjik sepse nuk jeni ngritur, nuk jeni veshur dhe nuk keni bërë asgjë me ditën tuaj. Vishni një veshje të bukur dhe bëni veten të dukeni mirë dhe do të keni më shumë gjasa të ndiheni mirë dhe të dëshironi të arrini diçka.

Frymëzimi shumëngjyrësh

Më shumë sesa thjesht të visheni, sigurohuni që të zgjidhni edhe ngjyrat e duhura. Ju dëshironi të zgjidhni diçka shumëngjyrëshe nëse keni nevojë për një rizgjim të vërtetë. Rrobat e ndritshme dhe shumëngjyrëshe shpesh lidhen me lumturinë, gëzimin dhe energjinë. Vishni diçka të ndritshme dhe argëtuese nëse dëshironi të keni një ditë me diell, pavarësisht se si duket moti.

Përgatitur për çdo gjë

Të ulesh me pizhame mund të duket mirë kur e di se nuk ke ku të shkosh dhe askënd për të parë. Po sikur të ndodhë diçka e papritur? Dëshironi të dilni me nxitim nga shtëpia vetëm me pizhame, apo të jeni të veshur dhe gati për çdo gjë? Është mirë të jesh i përgatitur. Ju mund të ndiheni më mirë duke ditur se jeni të veshur dhe të paraqitshëm në rast se dikush shfaqet papritur ose keni pasur një urgjencë dhe duhet të largoheni nga shtëpia sa më shpejt që të jetë e mundur.

Mos prisni derisa të keni ku të shkoni për t’u veshur. Të vishesh mirë mund të jetë e mrekullueshme për shëndetin tuaj mendor. Çohuni çdo ditë dhe mbani një rutinë të veshjes dhe përgatitjes në mënyrë që të ndiheni më shumë si vetvetja. Mund t’ju japë shtysën që ju nevojitet për të qëndruar jashtë një dëshpërimi dhe për të gjetur diçka produktive për të bërë.

4.7 3 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet