FilmaTematika të tjera

Filmat më të mirë për Mbijetesën që duhet ti shikoni të paktën njëherë në jetë.

 

Nuk ka asgjë më emocionuese se një film i mirë mbijetese. Le t’i hedhim një sy ‘Survival movies‘ më të mirë të të gjitha kohërave. 

Renditja si më poshtë:

1/9

Cast Away

Cast Away është një film klasik për Chuck Noland (Tom Hanks), një drejtues i FedEx, avioni i të cilit rrëzohet në Oqeanin Paqësor dhe ai përfundimisht gjendet në breg të një ishulli të pabanuar. Nolan ka shumë pak teknika mbijetese, dhe ai duhet të përdorë kohën e tij për të mësuar se si të thyejë arrat e kokosit dhe të bëjë zjarr, ndër të tjera. Kjo është një tjetër histori e mrekullueshme për vullnetin për të mbijetuar dhe për të mos u dorëzuar kurrë, edhe kur jeni ballë për ballë me rrethana vdekjeprurëse. Në të njëjtën kohë, tregon se si dashuria për të tjerët mund t’ju japë guxim dhe forcë për të gjetur rrugën e kthimit në shtëpi.

Trailer:

2/9

Into The Wild

Sean Penn’s Into The Wild tregon historinë e vërtetë të Christopher McCandless (Emile Hirsch) i cili la pas të gjitha gjërat dhe paratë e tij për të nisur një kërkim epike në Alaskë. Gjatë rrugës, ai takon disa personazhe të paharrueshëm që i ndryshojnë jetën. Filmi do të tregojë rreth McCandless në mjedisin të ashpër dhe vdekjeprurës, e që do të jetojë në tokën e shkretë/asgjën-ë e Alaskës ku dhe aty gjuan dhe për ushqim. Fatkeqësisht, në fundin tragjik, dicka ndodh për McCandless. Shikoni filmin dhe zbulojeni.

Trailer:

3/9

The Revenant

The Revenant mund të jetë një histori hakmarrjeje, por është gjithashtu një histori epike e mbijetesës. Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) i cili lihet i vdekur në mes të akullit të tokës së shkretë amerikane. Ai duhet të bashkohet dhe të përpiqet të kthehet në kampin e tij. Ne shikojmë disa teknika magjepsëse të mbijetesës duke përfshirë shërimin e plagëve me barut dhe përdorimin e kufomës së një kafshe për strehim. Është një film i bukur që do të magjepsë këdo që është i interesuar të mbijetojë në mot të vështirë, kushte ekstreme dhe një shkretëtirë të acartë dhe mbi të gjitha hakmarrjes për t’ia dalë mbanë, ringritur dhe kthyher hakun kujt i takon.

Trailer:

4/9

Alive

Alive është një histori e vërtetë brutale për një ekip uruguaian regbi, avioni i të cilit u rrëzua në malet e Andeve. Pasi furnizimi i tyre me ushqim mbaroi, ekipi iu drejtua të hante mishin e atyre që kishin vdekur tashmë. Është një histori magjepsëse e mbijetesës dhe vullnetit për të jetuar me çdo kusht. Gjithashtu ju tregon forcat brutale kundër jush kur bëhet fjalë për të mbijetuar në male me dëborë dhe të ngrirë.

Trailer:

5/9

The Martian

The Martian është një film fantastiko-shkencor jashtëzakonisht i saktë që përshkruan një astronaut, Mark Watney (Matt Damon), i cili mbeti pas në Mars për shkak se anëtarët e ekuipazhit të tij besonin se ai kishte vdekur. Watney është vënë në detyrën e zgjidhjes së disa problemeve, duke përfshirë rritjen e ushqimit dhe komunikimin me NASA-n. Është një vështrim magjepsës në intelektin që duhet për të qenë një astronaut i NASA-s dhe Damon jep një shfaqje fantastike të një njeriu të përballur me këtë katastrofë.

Trailer:

6/9

Rescue Dawn

Werner Herzog i Rescue Dawn tregon historinë e vërtetë të Dieter Dengler (Christian Bale), një pilot amerikan që u ul në përplasje dhe u kap gjatë Luftës së Vietnamit. Filmi ju tregon forcën dhe vendosmërinë që nevojitej për të mbijetuar duke qenë rob lufte. Bale, si dhe aktorët e tjerë, gjithashtu portretizojnë dëmin fizik dhe mendor që të qenit rob ka për një individ. Për fat të mirë, pas një arratisjeje të rrezikshme, Dengler arrin të mbijetojë.

Trailer:

7/9

127 Hours

Filmi brutal i Danny Boyle tregon rrëfimet e vërteta të Aron Ralson (James Franco) pasi krahu i tij u mbërthye midis dy shkëmbinjve në Kanionet e Jutës. Është një film që përshkruan rëndësinë e ruajtjes, zgjidhjes së problemeve dhe vullnetit të plotë për të mbijetuar në një situatë të tillë. Ralston kapërceu të gjitha shanset dhe preu krahun e tij pas pesë ditësh të bllokuar në kanion. 127 Hours është një film fantastik për fuqinë e vullnetit për të jetuar.

Trailer:

8/9

Wild

Jean-Marc Vallée’s Wild tregon historinë e vërtetë të Cheryl Strayed (Reese Witherspoon) e cila niset në Pacific Crest Trail për të mësuar dhe pajtuar në vete me vdekjen e nënës së saj dhe martesën e dështuar. Është një histori fantastike për shëlbimin dhe gjetjen e kuptimit të jetës përmes natyrës. Strayed duhet të përfundojë sfidë pas sfide ndërsa jeton në siklet të pamasë. Përmes rrugëtimit të saj epik, ajo del në krye dhe ndryshon jetën e saj përgjithmonë.

Trailer:

9/9

The Grey

Te The Grey, Liam Neeson drejton një grup naftëtarësh të bllokuar në  Alaskë, zonën e shkretë, pas një aksidenti avioni. Edhe pse rreziku i ngrirjes deri në vdekje është para tyre, ekziston edhe kërcënimi i një tufe ujqërsh të egër. Ndërsa burrat bëjnë rrugën e tyre nëpër dëborë, ujqërit i kapen një nga një. Personazhi i Neeson është shumë i njohur për ujqërit dhe natyrën e egër, kështu që ai i jep audiencës disa fakte magjepsëse për mbijetesën. Filmi është një shembull i shkëlqyer i kërcënimit nga kafshët e egra kur jeni në habitatin e tyre.

Trailer:

0 0 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
2 Komente
Më të vjetrat
Më të rejat Më të votuarit
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet
katerina
katerina
22/01/2023 20:08

Po

Katerins
Katerins
27/01/2023 14:51

Super filma.