ÇrregullimeDepresioniShëndeti Mendor

6 fakte që duhet të dini për depresionin

 

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në nivel global, më shumë se 300 milionë njerëz të të gjitha moshave vuajnë nga depresioni. Dhe përhapja e çrregullimit po rritet kudo.

Për shkak të kompleksitetit të tij, një kuptim i plotë i depresionit ka qenë i pakapshëm. Ka prova në rritje se depresioni mund të jetë në të vërtetë një strategji e nevojshme mbrojtëse e trupit, një lloj mbylljeje ose mobilizimi në përgjigje të rrezikut ose disfatës, që në fakt ka për qëllim të ruajë energjinë tuaj dhe t’ju ndihmojë të mbijetoni.

Depresioni është një sëmundje shumë reale dhe e shërueshme. Por mitet, keqkuptimet dhe stigmat vazhdojnë të jenë barriera për trajtimin për shumë njerëz, dhe pasojat e depresionit të patrajtuar mund të jenë kërcënuese për jetën. Të kuptuarit e fakteve rreth depresionit, nga ana tjetër, mund të shpëtojë jetë. Këtu janë shtatë gjëra që të gjithë duhet të dinë për depresionin.

 1.       Depresioni nuk ndodh gjithmonë për  një arsye

Ndonjëherë njerëzit kalojnë në depresion për atë që duket si një arsye “e mirë” – ndoshta ata humbën punën ose një shok i ngushtë vdiq – por me depresionin klinik, nuk duhet të ketë domosdoshmërisht një arsye për mënyrën se si ndiheni. Kimikatet në tru që janë përgjegjëse për kontrollin e humorit mund të jenë jashtë ekuilibrit duke ju bërë të ndiheni keq edhe pse gjithçka në jetën tuaj po shkon mirë.

 1.       Shumë faktorë mund të shkaktojnë depresion

Shkaqet e depresionit nuk kuptohen plotësisht, por besohet se shpjegimi më i mirë për të është se ndoshta shkaktohet nga një kombinim faktorësh, të tillë si një prirje gjenetike themelore ndaj gjendjes dhe disa faktorë mjedisorë që mund të veprojnë si nxitës. Depresioni lidhet me faktorët  gjenetikë, mosbalanca të kimisë së trurit (mosbalanca e transmetuesve si dopamina, seretonina, neropinefrina që impaktojnë menyrën se si ndihemi), homonet, ndryshimet stinore, ngjarjet stresante dhe traumat.

 1.       Depresioni është më shumë se trishtim i zakonshëm

Trishtimi është pjesë e të qenit njeri, një reagim i natyrshëm ndaj rrethanave të dhimbshme. Të gjithë ne do të përjetojmë trishtim në një moment të jetës sonë. Depresioni, megjithatë, është një sëmundje me shumë më tepër simptoma sesa një humor i pakënaqur.

Kur trishtimi kthehet në depresion, ka disa shenja treguese, duke përfshirë:

 •         Ndryshimet në oreksin, peshën dhe modelet e gjumit
 •         Ulje e dëshirës seksuale
 •         Ndjeheni në ankth, të pashpresë ose të pafuqishëm
 •         Ndjeheni nervozë dhe të shqetësuar
 •         Ndjenja të vazhdueshme trishtimi ose një humor “bosh”.
 •         Simptoma fizike (të tilla si dhimbje koke, probleme me tretjen, dhimbje trupi ) që nuk          largohen me trajtimin
 •         Humbja e interesimit për aktivitetet që dikur ju pëlqenin
 •         Energji e ulët ose ndjenja e lodhjes
 •         Probleme me përqendrimin, kujtesën dhe vendimmarrjen

Fatkeqësisht, nuk mund ta shpëtosh veten nga depresioni. Nëse i dalloni këto shenja, kërkoni ndihmë nga një profesionist i shëndetit mendor.

 1.       Fëmijët nuk janë të imunizuar ndaj depresionit

Ekziston një mit që thotë se fëmijëria është gjithmonë një kohë e gëzueshme dhe e pakujdesshme në jetën tonë. Ndërsa fëmijët nuk përjetojnë të njëjtat probleme që përjetojnë të rriturit, si stresi i lidhur me punën ose presionet financiare, kjo nuk do të thotë se ata nuk mund të bien në depresion. Fëmijëria sjell grupin e saj unik të streseve, të tilla si ngacmimi dhe lufta për pranim nga bashkëmoshatarët.

 1.       Depresioni është një sëmundje e vërtetë

Nuk je i dobët apo i çmendur. Depresioni është një sëmundje e vërtetë që studiuesit besojnë se shkaktohet kryesisht nga çekuilibrat në disa kimikate brenda trurit tuaj të quajtur neurotransmetues. Disa ekspertë madje kanë filluar ta cilësojnë depresionin si një sëmundje sistemike.

Neurotransmetuesit e mëposhtëm luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e humorit tuaj, si dhe përfshihen në shumë funksione të tjera në të gjithë trupin tuaj:

 •         Dopamina: Ndihmon në rregullimin e emocioneve, kujtesës, të menduarit, motivimit dhe shpërblimit
 •         Norepinefrina: Çfarë i “lëndon” rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut tuaj gjatë një kohe stresuese
 •         Serotonina: Kimikati  i ” të ndjerit mirë” që ndihmon në rregullimin e humorit tuaj dhe luan një rol në ndjenjën tuaj të përgjithshme të mirëqenies

Studiuesit po vazhdojnë të mësojnë më shumë rreth asaj që shkakton këto çekuilibrime, si dhe neurotransmetues të tjerë si acetilkolina, GABA dhe glutamati, të cilët gjithashtu mund të luajnë një rol në depresion.

 1.       Depresioni është i trajtueshëm

Ekzistojnë disa mundësi trajtimi shumë efektive për depresionin, duke përfshirë medikamente dhe psikoterapi. Përveç kësaj, ka trajtime të reja që po zhvillohen gjatë gjithë kohës që po rezultojnë të jenë efektive në rastet kur trajtimet e tjera kanë dështuar.

Ndërsa trajtimi juaj duhet të përshtatet për t’iu përshtatur më së miri simptomave dhe shëndetit tuaj të përgjithshëm, një kombinim i ilaçeve, psikoterapisë dhe ndryshimeve të stilit të jetesës shpesh përdoret për të ndihmuar në zbutjen e simptomave të depresionit.

Terapia

Në varësi të situatave tuaja unike, ju mund të merrni pjesë në psikoterapi individuale, grupore, familjare ose çifte. Ndërsa ka shumë lloje të qasjeve terapeutike, sa vijon janë provuar nga studimi për trajtimin e depresionit:

 •         Aktivizimi i sjelljes
 •         Terapia konjitive e sjelljes
 •         Terapia ndërpersonale
 •         Terapia për zgjidhjen e problemeve
 •         Terapia psikodinamike
 •         Terapia e aftësive sociale
 •         Këshillim mbështetës

 Medikamente

Sidomos kur përdoret së bashku me psikoterapi, ka shumë medikamente që janë gjetur efektive në trajtimin e depresionit. Përsëri, meqenëse trajtimi i depresionit nuk është një qasje e vetme për të gjithë, mund të duhen disa prova dhe gabime për të gjetur ilaçin që lehtëson simptomat tuaja me sa më pak efekte anësore.

Ndryshimet e stilit të jetesës

Përveç terapisë dhe mjekimit, ka disa ndryshime në stilin e jetës që mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni më mirë simptomat e depresionit, si dhe efektet anësore të ilaçeve. Këtu janë disa fusha ku duhet të përqendroheni, por së pari konsultohuni me profesionistin tuaj të shëndetit mendor për të zbuluar nëse ato janë të përshtatshme për ju.

 •         Dieta: Nuk ka një dietë të gjithanshme për depresionin, por ka disa ushqime që mund t’i hani (dhe t’i shmangni) që luajnë një rol në humorin dhe rregullimin emocional. Ushqimet e përpunuara, alkooli, kafeina, sheqeri dhe drithërat e rafinuara mund të rrëmbejnë shëndetin tuaj mendor, ndërsa ushqimet e plota si frutat dhe perimet, peshku, gjeli i detit, pula, fasulet, arrat dhe farat mund të ofrojnë përfitime për rritjen e humorit.
 •         Aktiviteti fizik: Një stërvitje e mirë mund të ndihmojë në ngritjen e disponimit, zvogëlimin e stresit dhe zbutjen e simptomave të depresionit. Lloji i ushtrimit që zgjidhni duhet të bazohet në nivelin tuaj të fitnesit, shëndetin dhe preferencat tuaja. Rutina juaj mund të përfshijë ushtrime aerobike (të tilla si vrapim, not, çiklizëm, ecje të shpejtë, trainer eliptik) dhe ushtrime mendje-trup si joga dhe tai chi.
 •         Menaxhimi i stresit: Stresi mund të shkaktojë depresion dhe të intensifikojë simptomat e tij. Zakonet afatgjata si ushqimi i mirë, stërvitja e rregullt, gjumi i duhur dhe meditimi ndërtojnë elasticitet. Përfshini teknikat e përditshme të menaxhimit të stresit sapo të gjeni atë që funksionon për ju. Një grup mbështetës ose profesionist i shëndetit m

Nëse ju ose dikush që doni ka depresion

Nëse ju ose dikush që doni po shfaq shenja depresioni, mund të pyesni veten se çfarë hapash duhet të ndërmerrni. Ju mund të dëshironi të filloni të mësoni më shumë rreth depresionit, duke përfshirë simptomat dhe trajtimin, si dhe mitet, keqkuptimet dhe stigmën. Kjo mund të ofrojë një pamje më të mirë të asaj që duhet pritur dhe t’ju bëjë një pacient ose kujdestar më të mirëinformuar.

Ju gjithashtu duhet të caktoni një takim me mjekun tuaj të kujdesit parësor, i cili do të bëjë një ekzaminim fizik, do të bëjë çdo test gjaku për të përjashtuar çdo gjendje mjekësore që imiton depresionin dhe do t’i referohet një profesionisti të shëndetit mendor për trajtim të mëtejshëm. Gjatë vizitës, mund të kërkoni edhe disa rekomandime të burimeve me reputacion të informacionit dhe mbështetjes.

 

Burimi: National Alliance on Mental Illness

4.8 5 vota
Vlerëso Artikullin
SubscribeAbonohu
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet