Jeto ShëndetshëmNatyraSëmundje të tjera

Përfitimet shëndetësore të burimeve të nxehta (llixhat)

 

Më shumë sesa thjesht relaksim, zhytja në një burim të nxehtë mund të ketë përfitime të mëdha edhe për shëndetin tuaj.

Fuqitë shëruese të burimeve të nxehta janë përdorur për mijëra vjet dhe janë pranuar gjerësisht në Europë dhe Japoni si opsione natyrore trajtimi për sëmundje të ndryshme të zakonshme. Burimet e nxehta njihen se kanë një sërë përfitimesh terapeutike, me shumë shkencëtarë nga e gjithë bota që studiojnë balneologjinë ose “trajtimin e sëmundjeve duke larë”. Ne kemi përshkruar disa nga përfitimet kryesore të zhytjes në një burim të nxehtë e njohur dhe si ujëra termalë ose llixhë/llinxhë.

Nxitja e qarkullimit të gjakut

Uji që gjendet në burimet e nxehta natyrore përmban një sërë mineralesh të ndryshme, duke përfshirë kalciumin dhe bikarbonatin e natriumit. Trupat tanë thithin këto minerale kur jemi në një burim të nxehtë, gjë që rrit qarkullimin dhe rrjedhën e përgjithshme të oksigjenit.

Ulni stresin dhe nxisni gjumin

Uji mineral në burimet e nxehta mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e stresit duke relaksuar muskujt e tensionuar. Ndërkohë, ndërsa temperatura e trupit tuaj rritet në banjë, dhe më pas ftohet pasi të dilni, gjithashtu mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të bini në një gjumë më të thellë.

Lehtësimi i dhimbjes                          

Një studim izraelit i botuar në revistën Rheumatology International zbuloi se banjat e nxehta minerale mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe lodhjen e shkaktuar nga dhimbja e përhapur. Kjo është për shkak se nxehtësia, edhe pse ndonjëherë intensive, mund të shurdhë perceptimin tonë për dhimbjen duke bllokuar receptorët e dhimbjes në trupin tonë. Gjithashtu të qenit i gjallë në ujë shpesh lejon lëvizje më të lirë pasi uji mbështet nyjet e trupit.

Shëroni problemet e lëkurës

Përmbajtja e lartë e silicës që gjendet në burimet e nxehta mund të lëmojë dhe zbusë lëkurën e thatë dhe të ashpër. Ndërkohë squfuri që përmbahet në ujë mund të mbajë edhe veti medicinale që mund të lehtësojnë gjendje të tilla si ekzema dhe psoriasis.

Është e rëndësishme të kontrolloni me mjekun ose profesionistin mjekësor përpara se të laheni në një burim të nxehtë për t’u siguruar që praktika është e sigurt për ju.

4.8 6 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet