DrogëratShëndeti Mendor

Si marijuana afekton trurin dhe trupin e njeriut. Marijuana dhe adoleshentët

 

Marijuana arrin të njëjtat qendra kënaqësie në tru që janë në shënjestër të heroinës, kokainës dhe alkoolit.

Në varësi të sasisë, cilësisë dhe mënyrës së konsumimit, marijuana mund të prodhojë një ndjenjë euforie – ose të lartë – duke stimuluar qelizat e trurit për të çliruar dopaminën kimike. Kur pihet si duhan ose thithet ndryshe, ndjenja e euforisë është pothuajse e menjëhershme. Sipas NIH, kur gëlltitet në ushqim, duhet shumë më tepër, madje edhe orë, që ilaçi të sinjalizojë trurin që të çlirojë dopaminën.

Mund të ndodhin ndryshime të tjera në humor, ku shpesh raportohet relaksim. Disa përdorues përjetojnë perceptim të rritur ndijor, me ngjyrat që duken më të gjalla dhe zhurmat më të forta. Për disa, marijuana mund të shkaktojë një perceptim të ndryshuar të kohës dhe rritje të oreksit, të njohur si “munchies”.

Ndikimi mund të ndryshojë nga personi, sa shpesh e kanë përdorur drogën, forca e drogës.

“Në disa raste, efektet anësore të raportuara të THC përfshijnë ngazëllimin, ankthin, takikardinë, problemet e kujtesës afatshkurtër, qetësimin, relaksimin, lehtësimin e dhimbjes dhe shumë të tjera,” tha A.J. Fabrizio, një ekspert i kimisë së marijuanës në Terra Tech Corp, një kompani bujqësore në Kaliforni e fokusuar në bujqësinë lokale dhe kanabisin mjekësor.

Efektet e tjera, sipas NIH, përfshijnë:

  • Ndjenjat e panikut dhe frikës (paranojë)
  • Halucinacionet
  • Probleme me përqendrimin
  • Aftësia e zvogëluar për të kryer detyra që kërkojnë koordinim
  • Ulje e interesit për të përfunduar detyrat
  • Kur zbresin nga lart, përdoruesit mund të ndihen të dëshpëruar ose jashtëzakonisht të lodhur. Ndërsa përdorimi i marijuanës prodhon një përvojë të butë (përdoruesit nganjëherë quhen “gurëzues”) për disa, ajo mund të rrisë agjitacionin, ankthin, pagjumësinë dhe nervozizmin, sipas NIH.

Marijuana dhe adoleshentët

Kur përdorimi i marijuanës fillon në vitet e adoleshencës, ajo mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e trurit, duke përfshirë uljen e aktivitetit të trurit, më pak fije nervore në zona të caktuara dhe një hipokampus më të vogël se mesatarja, i cili kontrollon funksionet e të mësuarit dhe kujtesës.

Sipas një studimi të Mjekësisë Northwestern të vitit 2014 për adoleshentët e përdoruesve të marijuanës, strukturat e trurit të lidhura me kujtesën dukeshin që tkurren, një shenjë e mundshme e një rënie të neuroneve. Këto anomali mbetën dy vjet pasi adoleshenti ndaloi përdorimin e marijuanës, duke treguar se droga ka efekte afatgjata dhe duket e ngjashme me trurin e skizofrenëve. Ata që filluan të përdorin marijuanë pas 21-shit në përgjithësi nuk përjetojnë të njëjtin lloj anomalie të trurit si ata që filluan të përdorin drogën më herët.

Përdoruesit afatgjatë raportojnë se ndonjëherë kanë probleme të mendojnë qartë, të organizojnë mendimet e tyre, të kryejnë shumë detyra dhe të kujtojnë gjërat. Përdorimi i qëndrueshëm i marijuanës gjithashtu mund të ngadalësojë kohën e reagimit në disa individë.

Një studim tjetër nga Universiteti i Montrealit i botuar në revistën Development and Psychopathology në 2016 gjeti rezultate të ngjashme pasi kishte hulumtuar rreth 300 studentë. Ata që filluan të pinë duhan rreth moshës 14 vjeçare dolën më keq në disa teste njohëse sesa jo duhanpirësit. Studimi zbuloi se duhanpirësit kanë gjithashtu një shkallë më të lartë të braktisjes së shkollës. Ata që prisnin të fillonin rreth moshës 17 nuk duket se kishin të njëjtat dëmtime.

Si ndikon marijuana në trup

Tymi i marijuanës mund të shkaktojë shumë nga të njëjtat probleme të frymëmarrjes që përjetojnë duhanpirësit, si rritja e kollës ditore dhe prodhimi i gëlbazës, sëmundje më të shpeshta akute të gjoksit si bronkiti dhe një rast më i madh i infeksioneve të mushkërive, sipas NIDA.

Ndërsa mendohej se kishte një lidhje midis pirjes së duhanit të marijuanës dhe rritjes së rrezikut të kancerit të mushkërive, edhe ata që janë përdorues të rëndë të marijuanës nuk duket të jenë në rrezik më të madh për kancer të mushkërive, sipas një studimi të vitit 2013 nga Dr. Donald Tashkin. Profesor i mjekësisë pulmonare dhe të kujdesit kritik në UCLA.

Një studim i vitit 2017 nga Qendra Mjekësore Einstein në Filadelfia zbuloi se ata që përdornin marijuanë kishin 26 për qind më shumë gjasa për të pasur një goditje në tru sesa ata që nuk përdornin marijuanë. Ata studiuan gjithashtu se kishin 10 për qind më shumë gjasa të zhvillonin probleme të zemrës.

Marijuana gjithashtu mund të rrisë rrahjet e zemrës me 20% në 100% menjëherë pas pirjes së saj dhe efekti mund të zgjasë deri në tre orë, sipas NIDA. Marijuana gjithashtu mund të zvogëlojë prodhimin e spermës tek burrat dhe prish ciklin menstrual të një gruaje, sipas NIDA.

Ndërsa mendohet gjerësisht se marijuana nuk shkakton varësi, rreth 30 për qind e përdoruesve mund të kenë njëfarë çrregullimi të përdorimit të marihuanës, sipas NIDA. Përdoruesit afatgjatë të marijuanës që përpiqen ta lënë përjetojnë dëshira, nervozizëm, pagjumësi, ulje të oreksit dhe ankth – disa nga simptomat fizike të atyre që përpiqen të lënë lloje të tjera të drogës ose alkoolit.

Një studim i vitit 2016 gjeti një lidhje midis shënuesve të caktuar gjenetikë dhe simptomave të varësisë ndaj marijuanës, duke sugjeruar se disa njerëz mund të kenë një predispozitë gjenetike ndaj varësisë ndaj marihuanës. I njëjti studim tregoi disa mbivendosje midis faktorëve gjenetikë të rrezikut për varësinë nga marijuana dhe faktorëve gjenetikë të rrezikut për depresionin, duke sugjeruar një arsye të mundshme pse këto dy kushte shpesh ndodhin së bashku, thanë studiuesit.

Ky artikull është vetëm për qëllime informative dhe nuk ka për qëllim të ofrojë këshilla mjekësore.

5 3 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet