ÇrregullimePanikuShëndeti Mendor

Sulmet e panikut gjatë natës: Çfarë i shkakton ato?

 

A mund të ketë dikush një atak paniku gjatë gjumit?

Sulmet e panikut gjatë natës zakonisht zgjasin vetëm disa minuta dhe mund të duhet pak kohë për t’u qetësuar dhe për të fjetur përsëri. Njerëzit që kanë sulme paniku gjatë natës gjithashtu priren të kenë sulme paniku gjatë ditës.

Çfarë i shkakton sulmet e panikut gjatë natës? 

Ndërsa sulmet e panikut të natës mund të jenë të papritura dhe të frikshme, ato janë në fakt një gjendje e zakonshme e shëndetit mendor. Pra, çfarë i shkakton ato?

Deri më tani, hulumtimi nuk ka gjetur një arsye të vetme dhe të qartë pse njerëzit përjetojnë sulme paniku gjatë natës. Megjithatë, ne e dimë se truri nuk ‘fiket’ gjatë gjumit, kështu që është e mundur që çdo shqetësim ose ankth i mbyllur të shfaqet në trurin tonë të pavetëdijshëm, duke shkaktuar një sulm paniku të natës. Gjithashtu, lufta me sulmet e panikut gjatë ditës bën më shumë gjasa që të përjetoni sulme paniku gjatë natës.

Hulumtimet sugjerojnë se ka një sërë faktorësh të tjerë që mund të rrisin rrezikun që dikush të vuajë nga sulmet e panikut gjatë ditës dhe natës. Kjo përfshin:

 • Përjetoni stres kronik në jetën tuaj të përditshme.
 • Jeni duke luftuar me kushte të tjera të shëndetit mendor si ankthi, depresioni, çrregullimi obsesiv-kompulsiv (OCD) ose çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD).
 • Mungesa e vetëbesimit – disa prova mbështesin idenë se njerëzit që vuajnë nga sulmet e panikut kanë një stil pasiv komunikimi ose ndërveprimesh me të tjerët.
 • Gjenetika – të kesh një të afërm të ngushtë si prind ose vëlla/motër që vuan nga sulmet e panikut, bën më shumë gjasa që të kesh edhe sulme paniku.
 • Tërheqja ndaj alkoolit, drogës ose ilaçeve.
 • Efektet anësore të disa ilaçeve.
 • Disa substanca gjithashtu mund të shkaktojnë simptoma të sulmit të panikut, duke përfshirë kafeinën dhe kanabisin.
 • Sëmundjet fizike kronike si kanceri.
 • Përjetimi i një humbjeje të konsiderueshme personale, duke përfshirë prishjen e një marrëdhënieje.
 • Ndryshime të rëndësishme të jetës si humbja e një pune, bërja prind dhe zhvendosja e shtëpisë.

Si duken sulmet e panikut?

Sulmet e panikut gjatë natës mund të ndodhin pa ndonjë shkaktar të dukshëm mund dhe t’ju zgjojnë nga gjumi. Ashtu si me një sulm paniku gjatë ditës, mund të përjetoni djersitje, rrahje të shpejta të zemrës, dridhje, gulçim, frymëmarrje të rëndë (hiperventilim), skuqje ose të dridhura dhe një ndjenjë dënimi të afërt. Këto shenja dhe simptoma alarmante mund të imitojnë ato të një ataku në zemër ose një gjendje tjetër të rëndë mjekësore. Edhe pse sulmet e panikut janë të pakëndshme, ato nuk janë të rrezikshme.

Nuk dihet se çfarë i shkakton sulmet e panikut. Faktorët themelorë mund të përfshijnë gjenetikën, stresin dhe disa ndryshime në mënyrën se si funksionojnë pjesët e trurit tuaj. Në disa raste, një gjendje  e tillë si çrregullimi i gjumit ose problemi i tiroides, mund të shkaktojë shenja dhe simptoma të ngjashme me panikun. Bisedoni me mjekun tuaj për simptomat tuaja dhe nëse keni nevojë për ndonjë analizë për të marrë në  konsideratë gjendjen.

Këshilla për të parandaluar sulmet e panikut gjatë natës:

 • Jepini vetes kohë të mjaftueshme për gjumin që ju nevojitet.
 • Përgatituni për ditën në vijim.
 • Vendosni një rutinë të qëndrueshme për të fjetur gjumë.
 • Kufizoni kafeinën, sheqerin dhe alkoolin para gjumit.
 • Shmangni pajisjet elektronike natën vonë.
4.7 3 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet