LajmeStudime

“Kërpudhat magjike” u gjetën duke u rritur në gjakun e njeriut pas injektimit me çajin e kërpudhave (shroom tea)

 

Një burrë 30-vjeçar nga Nebraska përjetoi një efekt anësor shumë të pazakontë pasi i injektoi vetes çaj e kërpudhe “shroom tea”. Shrooms, ose “kërpudha magjike” përmbajnë psilocybin, një drogë halucinogjene që prodhon efekte të ngjashme me LSD. E kategorizuar si një substancë e kontrolluar nga programi, ajo paraqet një rrezik të lartë për abuzim, ndërsa gjithashtu nuk ofron ndonjë përfitim të njohur për qëllime mjekësore. Megjithatë, ata që përdorin kërpudha magjike mund të mos pajtohen. Shumë e marrin ilaçin për të përjetuar një ndjenjë euforie, pavarësisht nga shtrembërimet shqisore të zakonshme për ato kërpudha magjike. Në rastin e pacientit, ai pësoi dështim të organeve dhe mjekët gjetën kërpudha magjike që “rriten” në gjakun e tij.

Kërpudhat magjike të vetë-përshkruara

Burri injektoi çajin e kërpudhave psikodelike në venat e tij pasi kishte hulumtuar mënyrat për të ulur përdorimin e opioideve sipas familjes së tij. Ai vuan nga çrregullimi bipolar tip 1 dhe e kishte ndërprerë mjekimin. Kjo shkaktoi episode maniake dhe depresive.

Ai u dërgua në urgjencë kur familjarët e gjetën të sëmurë dhe të hutuar. Ai kishte lexuar për kërpudhat magjike dhe se psilocybin mund të ndihmojë në trajtimin e ankthit dhe depresionit. Ka pasur një interes në rritje për psilocybin nga studiuesit që kërkojnë një trajtim alternativ për antidepresantët tradicionalë.

Studime të kërpudhave magjike

Studiuesit e Johns Hopkins dhe Universitetit të Nju Jorkut studiuan përdorimin e psilocibinës te pacientët me kancer që vuajnë nga ankthi dhe depresioni pas diagnozave të tyre të kancerit. Studimi zbuloi se shumica e pacientëve përjetuan përmirësime të menjëhershme pas trajtimit duke përdorur psilocybin, si dhe përmirësim me kalimin e kohës.

Studimi zbuloi gjithashtu se pacientët me kancer treguan një rënie në demoralizimin dhe mungesën e shpresës lidhur me kancerin. Shumë veta përjetuan përmirësim të mirëqenies shpirtërore dhe rritje të cilësisë së jetës. Në rreth 60 deri në 80% të pjesëmarrësve, ata vazhduan të shihnin një reduktim të ndjeshëm të depresionit ose ankthit dhe madje përmirësimin e qëndrimeve ndaj vdekjes.

Kërpudhat magjike të marra me gojë

Çështja për burrin e Nebraskës ishte marrja e drogës përmes injeksionit. Kjo çoi në rritjen e kërpudhave në gjakun e tij. Zakonisht, kërpudhat merren nga goja ose në formën e tyre origjinale, si pluhur ose çaj.

Në rastin e pacientit të Nebraskës, ai krijoi një çaj duke i zier kërpudhat, duke i filtruar dhe më pas duke i injektuar në gjakun e tij. Brenda pak ditësh u lodh shumë dhe më vonë vuante nga diarre dhe të përziera, vjelli gjak dhe iu shfaq verdhëza. Fatmirësisht, familja e tij e gjeti dhe e dërgoi me urgjencë në spital.

Çaji i kërpudhave magjike shkaktoi dështim të organeve

Sipas mjekëve në spital, ai nuk ishte në gjendje të jepte përgjigje koherente. Megjithatë, testet treguan se ai kishte një dëmtim të mëlçisë, funksion të dobët të veshkave dhe po shkonte në dështim të organeve. Puna e tij e gjakut tregoi se kërpudhat rriteshin në gjakun e tij.

Si rezultat, mjekët filtruan gjakun e tij për toksina dhe e vendosën në një ventilator për ta ndihmuar të merrte frymë. Atij iu desh një qëndrim 22 ditësh në spital, dy lloje antibiotikësh dhe një trajtim antimykotik që duhej të merrte pasi doli nga spitali.

Efekti negativ dhe pozitiv i kërpudhave magjike

Psilocybin mund të ketë efekte pozitive dhe negative fizike dhe psikologjike. Edhe pse nuk shkakton varësi, ai paraqet probleme të mundshme pasi mund të shkaktojë episode psikotike. Për shkak të kësaj, njerëzit me një histori të skizofrenisë qoftë vetë ose në familje, si dhe me sëmundje mendore të hershme duhet të shmangin kërpudhat pasi mund të shkaktojnë një reagim negativ psikiatrik.

 

Burimi: Informacioni i marrë nga Insider dhe studimi i realizuar nga Hopkinsmedicine

Linku i Studimit

5 3 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet