Dieta dhe UshqimeMjekësia Alternative

9 arsye pse duhet të filloni të hani gjalpë kikiriku

I përdorur në sanduiçe, i shtuar në milk-shake proteinash, i futur në salca, madje i palosur në ëmbëlsira, gjalpi i kikirikut është i njohur në të gjithë botën. Sipas faqes së internetit të Institutit të Kikirikut, 65% e të gjithë kikirikëve të rritur hahen në formën e gjalpit të kikirikut. Në SHBA, mbi 700 milionë paund konsumohen çdo vit.

Thjesht, gjalpi i kikirikut është vetëm kikirikë – zakonisht të pjekur – që bluhen derisa të bëhet një pastë. Gnatyral i kikirikut nuk përmban vajra shtesë. Vaji i gjetur kur hapet një kavanoz me gjalpë kikiriku natyral është rezultat i ndarjes midis gjalpit të kikirikut dhe vajrave të tij natyralë.

Vlen të theksohet se Instituti i Kikirikut pretendon se pavarësisht nga marka e zgjedhur, nëse është natyrale apo komerciale, kremoze apo e lëmuar, vlera ushqyese e gjalpit të kikirikut nuk ndryshon. Të gjitha variacionet e disponueshme janë të larta në yndyrna mono dhe të pangopura, të cilat janë të mira për përmirësimin e kolesterolit dhe reduktimin e rrezikut të zemrës.

Përfitimet shëndetësore të gjalpit të kikirikut

 1. Burim i mirë i proteinave
  1. në 100 g gjalpë kikiriku, ka 25 gram proteina. Trupi ka nevojë për proteina për të qëndruar i shëndetshëm dhe për të punuar në potencialin e tij më të mirë. (2)
 2. E ulët në karbohidrate
  1. 100 g përmban vetëm 20% karbohidrate, duke e bërë atë një opsion të mirë për këdo që ndjek një dietë me pak karbohidrate.(2)
 3. Mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës
  1. Një dietë e lartë në konsumimin e kikirikut (të paktën 5 racione në javë) u tregua se zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. (3)
 4. Mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit
  1. Ka studime që tregojnë përfitimet e konsumit më të lartë të arrave dhe gjalpit të kikirikut në uljen e rrezikut të diabetit të tipit 2 tek gratë. (4)
 5. E mirë për shëndetin e përgjithshëm
  1. Plot me mikronutrientë natyralë, duke përfshirë vitamina dhe minerale, aminoacide si arginina dhe komponime bioaktive si resveratrol, gjithashtu të pasura me fibra dhe përbërës flavonoidë të mirë për të luftuar sëmundjet e zemrës. (5)
 6. E mirë për rritjen e energjisë
  1. Për shkak se kikirikët janë një ushqim i pasur me lëndë ushqyese, ato janë një burim i madh energjie/kalori.
 7. Mund të ndihmojë në humbjen e peshës
  1. një studim i madh i grave të moshës së mesme që konsumonin shpesh kikirikëose gjalpë kikiriku tregoi vazhdimisht më pak shtim në peshë.(6)
 8. Ndihmon muskujt dhe nervat
  1. një burim i mirë i magnezit, lëndës ushqyese që ndihmon në luftimin e ngërçeve dhe lodhjes së muskujve.(7)
 9. Topa energjie pjekjeje për ushqim të shëndetshëm
 • 1 filxhan tërshërë të modës së vjetër
 • ½ filxhan gjalpë kikiriku natyral
 • ¼ filxhan mjaltë
 • ¼ filxhan kokos të grirë pa sheqer
 • ¼ filxhan patate të skuqura çokollatë
 • 2 lugë gjelle fara liri të bluara
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 lugë majë kripë deti.
 1. Vendosini të gjithë përbërësit në një tas të madh dhe përziejini mirë.
 2. Vendoseni enën në frigorifer për 30 minuta deri në një orë.
 3. Hiqeni tasin nga frigoriferi dhe rrotulloni përzierjen në topa me madhësi rreth 1 lugë gjelle.
 4. Ruajeni në një enë të mbuluar në frigorifer ose ngrirës/pajisje që bën akullore.

Është e gjitha e mirë

Për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore, gjalpi i kikirikut nuk është më vetëm për drekat e shkollës së fëmijëve. Ky ushqim kremoz dhe i gjithanshëm ka gjetur rrugën e tij në dietat e atletëve olimpikë, vrapuesve të fundjavës dhe njerëzve të zakonshëm që kërkojnë një mënyrë ushqyese dhe të shijshme për të ruajtur shëndetin e tyre.

5 5 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet