Jeto ShëndetshëmMeditimi

Meditimi për fëmijë. Meditimi paqësor i fluturave

 

Meditim i drejtuar për fëmijë

Meditimi është një nga mjetet më të mira të ndërgjegjësimit me të cilin mund ta pajisni fëmijën tuaj. Jo vetëm që i ndihmon fëmijët në një nivel të përgjithshëm kur bëhet fjalë për menaxhimin e stresit dhe ankthit, por ka disa përfitime që ju ndihmon dhe juve gjithashtu. Një studim i korrikut 2021 zbuloi se fëmijët e shkollave fillore që praktikonin stërvitjen e ndërgjegjes flinin mesatarisht 74 minuta shtesë në natë.

Skriptet e meditimit drejtuar fëmijëve. Kanë skenare që ndihmojnë fëmijët dhe adoleshentët të përmirësojnë vetëvlerësimin, të lehtësojnë stresin dhe ankthin, të menaxhojnë zemërimin dhe të zhvillojnë një qëndrim të përgjithshëm pozitiv mendor në shkollë dhe në shtëpi.

Relaksimi i drejtuar: Meditimi paqësor i fluturave

Një rutinë relaksimi gjatë natës për fëmijën tuaj është ideale pas një dite aktive. Ky meditim i drejtuar fluturash qetëson trupat dhe mendjet e vogla. Ata do të bien në gjumë lehtë dhe do të flenë mirë.

Meditimi i drejtuar i ndihmon fëmijët dhe adoleshentët të lehtësojnë stresin dhe ankthin, të përmirësojnë vetëvlerësimin, të ndihen mirë (mendja, trupi dhe shpirti) dhe të zhvillojnë një qëndrim pozitiv mendor në shkollë dhe në shtëpi.

Ju mund të dëshironi ta lexoni këtë skenar të meditimit të fluturave për veten tuaj për të gjetur ritmin përpara se t’ia lexoni me zë fëmijës suaj.

Pasi fëmija juaj të jetë gati dhe i qetë (në shtrat ose në një mjedis të qetë), thjesht lexoni fjalët e këtyre skripteve me një zë të dashur, qetësues me një ritëm të butë, duke u ndalur shpesh.

Shikoni sesi fëmija juaj relaksohet dukshëm dhe angazhon imagjinatën në këtë histori medituese. Sa më shumë të përdoret ky skenar i meditimit të fluturave, aq më lehtë fëmija juaj do të relaksohet dhe do të jetë në gjendje të përqendrohet.

Meditim paqësor i fluturave

Mbyllni sytë dhe merrni frymë thellë në mënyrë të këndëshme.

Lëreni barkun tuaj të mbushet si një tullumbace dhe më pas nxirreni ajrin ngadalë. Bëjeni këtë pesë herë për të relaksuar plotësisht të gjithë trupin tuaj.

(Pauzë për frymëmarrje.)

Trupi juaj fillon të ndihet thellësisht i relaksuar dhe zhytet gjithnjë e më tej në shtratin tuaj të bukur dhe të butë. Këmbët tuaja fillojnë të ndihen shumë të lehta. Krahët tuaj fillojnë të ndihen të lehtë dhe të relaksuar. Ju shijoni çdo moment ndërsa trupi juaj vazhdon të relaksohet me çdo fjalë.

Tani ndërsa trupi juaj relaksohet, imagjinoni se jeni një flutur i/e bukur që fluturon lart në qiell. Ju shikoni luginën e bukur të gjelbër poshtë jush me shumë lule shumëngjyrëshe, që ju presin ta shijoni.

Ndjeni erën që fryn kundër krahëve tuaj delikate.

Ndërsa era ju prek, ajo largon butësisht çdo shqetësim, çdo stres që ndjeni. Ndjeni sa e mrekullueshme është të jesh i lirë. Mendja juaj është e qartë dhe e qetë. Ju keni lënë çdo shqetësim shumë prapa tani.

Ju jeni plotësisht të qetë. Ju jeni të bukur ndërsa lejoni që lumturia juaj e vërtetë të shkëlqejë.

Dielli prek trupin tuaj dhe ju ngroh. Retë e mëdha dhe të fryra që notojnë në qiell ju kujtojnë se sa të relaksuar dhe të qetë mund të jeni sa herë që dëshironi, vetëm duke menduar për të.

Toka është një lara-lara me ngjyra dhe ju shijoni çdo moment këtu, duke rrëshqitur përgjatë duke u ndjerë kaq i/e gëzuar dhe paqësor/e. Ju hapni krahët në një shtrirje të madhe.

Ndiheni shumë mirë. Trupi juaj është i qetë dhe mendja juaj është e qetë.

Ju mund të fluturoni për aq kohë sa të dëshironi – duke eksploruar ose thjesht duke lundruar butësisht në erë.

Merrni frymë thellë tani dhe nxirreni ngadalë. Jepini trupit tuaj një shtrirje të madhe.

Ju jeni gati për një gjumë të mrekullueshëm dhe të qetë sonte.

Me një mendje të pastër dhe të qetë, thuajini vetes këto fjalë: Unë  ndihem në paqje dhe jam i /e qetë, gati për një aventurë të mrekullueshme në vendin e ëndrrave.

Natën e mirë, vogëlush/e.

 Shikoni se si fëmija juaj relaksohet dhe angazhon imagjinatën e tij, ndërkohë që ai shijon këto skena relaksuese. Sa më shpesh t’i lexoni këto shkrime, aq më lehtë fëmija juaj do të relaksohet dhe përqendrohet.

Meditimi funksionon si një mjet për menaxhimin e stresit duke fikur përgjigjen e luftës ose fluturimit ndaj stresit dhe duke e lejuar trupin të aktivizojë reagimin e relaksimit. Kur fëmijët meditojnë, ata bëhen më pak reagues ndaj stresit.

Në ditët në vijim dhe sipas lexueshmërisë suaj ne do të ndajmë skripte ose pjesëza meditimi nga mjekë profesionistë dhe këshillues pediatrikë në fushën e mendimit, meditimit, yoga se si ju dhe fëmijët tuaj të mësojnë rreth meditimit dhe mos të jenë vulnerabël ndaj stresit të akumuluar. Por duke njohur këto teknika ata do të jenë më të relaksuar dhe jo të prekshëm ndaj stresit.

Shumë prindër i përdorin këto shkrime para gjumit për të ndihmuar fëmijën e tyre të flejë paqësisht.

Skriptet e tjera janë më të përshtatshme për leximet e mëngjesit për t’i ndihmuar ata të fillojnë ditën e tyre të qetë dhe të sigurt. Ndërsa shfletoni nëpër bibliotekë, do të merrni një ide se cilat janë më të mirat për fëmijën tuaj. Më pas…

  • Zgjidhni një skenar. Lexojeni vetë fillimisht për të gjetur ritmin.
  • Sigurohuni që fëmija juaj të jetë rehat, i qetë dhe I paqtë.
  • Zgjidhni një kohë kur keni vëmendjen e fëmijës suaj dhe ata janë të hapur për një përvojë të re.
  • Gjeni një vend pa shpërqendrime ose zhurma të forta.
  • Lexojini skenarin fëmijës tuaj me një zë të qetë, qetësues, duke ndaluar shpesh. Vini re se si fëmija juaj relaksohet dhe angazhohet.
  • Nëse fëmija juaj është ende zgjuar kur të keni mbaruar, lërini ata të reflektojnë dhe të ndajnë mendimet e tyre me ju.
4.5 2 vota
Vlerëso Artikullin
SubscribeAbonohu
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet