Jeto ShëndetshëmYoga

Pse duhet të provoni joga(yoga)

 

Çfarë është joga dhe pse është kaq popullore? Joga (Yoga) është një seri shtrirjesh dhe pozash që i bëni me teknika të frymëmarrjes. Ajo ofron përfitimet e fuqishme të ushtrimeve. Dhe meqenëse joga është e thjeshtë, pothuajse çdokush mund ta bëjë atë, pavarësisht nga mosha apo niveli i fitnesit.

Yoga është një disiplinë 5000-vjeçare nga India. Ajo u zhvillua si një praktikë për të bashkuar mendjen dhe trupin. Ka shumë degë të jogës. Të gjitha stilet e jogës mund të ndihmojnë në balancimin e trupit, mendjes dhe shpirtit tuaj, por ato e arrijnë atë në mënyra të ndryshme.

Disa stile joga janë intensive dhe energjike. Të tjerët janë relaksues dhe meditues. Pavarësisht se cilin lloj zgjidhni, joga është një mënyrë e shkëlqyer për të shtrirë dhe forcuar trupin tuaj, për të fokusuar mendjen dhe për të relaksuar shpirtin tuaj.

Përfitimet e jogës

Yoga mund t’ju bëjë më të fortë dhe më fleksibël. Është një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të zhdërvjellët dhe energjikë. Gjithashtu do të ndiheni më të përqendruar dhe vigjilent. Dhe joga mund t’ju ndihmojë të ndiheni mirë dhe të funksiononi më mirë në jetën tuaj të përditshme. Yoga gjithashtu mund të ndihmojë në përmirësimin e këtyre kushteve:

 • Qarkullimin e dobët të gjakut
 • Presioni i lartë i gjakut
 • Artriti
 • Osteoporoza
 • Lëvizshmëri e kufizuar
 • Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës
 • Probleme me frymëmarrjen
 • Dhimbje koke
 • Tension apo stres
 • Depresioni

Lëvizjet e miqësore të jogës janë një arsye e madhe pse ajo është kaq popullore. Yoga është e mirë për njerëzit që nuk kanë qenë aktiv për një kohë. Është e mirë për njerëzit që kanë kushte të caktuara shëndetësore si artriti ose osteoporoza. Ju mund t’i ndryshoni ushtrimet për t’iu përshtatur nevojave tuaja. Por joga është gjithashtu e mrekullueshme nëse tashmë jeni në formë dhe dëshironi një stërvitje sfiduese. Ndërsa bëheni më të fortë dhe fleksibël me jogën, është më e lehtë të bëni lloje të tjera ushtrimesh si kërcimi, ecja ose noti.

Joga mund t’ju ndihmojë:

 • Zvogëloni rrezikun për lëndim. Çdo pozë joga synon muskuj të veçantë. Kjo ju ndihmon të rrisni fleksibilitetin tuaj dhe të zvogëloni rrezikun për lëndime.
 • Ulni stresin. Joga mund të ndihmojë në qetësimin e mendjes dhe uljen e niveleve të stresit. Ajo e bën këtë duke e përqendruar mendjen në momentin dhe lëvizjet.
 • Rrisni përqendrimin tuaj. Pjesa kryesore e jogës është frymëmarrja ritmike dhe e fokusuar. Kjo mund t’ju ndihmojë të përqendroheni.
 • Kuptoni lidhjen e mendjes dhe trupit. Yoga kërkon që ju të përqendroni të gjithë energjinë tuaj në çdo lëvizje ose pozë saktësisht. Kjo mund t’ju ndihmojë të ndjeni se mendja dhe trupi punojnë së bashku.
 • Fitoni forcë dhe qëndrueshmëri. Stilet më energjike të jogës nxisin forcën dhe qëndrueshmërinë.
 • Përmirësoni ekuilibrin dhe stabilitetin. Pozat e balancimit kërkojnë që ju të përdorni muskujt tuaj bazë. Kjo mund t’ju ndihmojë të përmirësoni stabilitetin tuaj të përgjithshëm.
 • Përmirësoni qëndrimin. Pozat e jogës forcojnë dhe hapin zonat e ngushta të trupit si shpatullat dhe muskujt e pjesës së sipërme të shpinës. Kjo mund t’ju ndihmojë të mbani qëndrim të mirë.
 • Zhvilloni vetëdijen e trupit. Yoga kërkon që ju të kontraktoni ose relaksoni muskuj të veçantë ndërsa shtriheni në secilën pozë. Kjo mund t’ju ndihmojë të bëheni më të vetëdijshëm për pikat e forta dhe të dobëta të trupit tuaj.

Llojet e jogës

Janë shumë lloje të yogës që mund të zgjidhni. Ata që e praktikojnë përdorin lloje të ndryshme lëvizjesh të quajtura poza. Ju mund të preferoni një lloj të caktuar, në varësi të qëllimeve tuaja dhe nivelit të fitnesit:

 • Hatha yoga. Kjo formë e jogës është më e popullarizuara në SHBA dhe Europë. Ajo njihet si joga e forcës. Ai thekson forcimin dhe pastrimin e trupit. Ai përfshin qëndrime fizike (asanas) dhe teknika të frymëmarrjes (pranayama).
 • Joga Iyengar. Ky stil yoga fokusohet në shtrirjen. Është fluide dhe e ngjashme me kërcimin. Zakonisht përdoren mbështetëse si blloqe druri, rripa, karrige, mbajtëse dhe batanije për t’ju ndihmuar të arrini dhe mbani qëndrime që përndryshe nuk mund t’i mbanit.
 • Ashtanga yoga. Kjo lloj yoga nganjëherë quhet ashtanga vinyasa ose yoga e fuqisë. Është intensive dhe me ritëm të shpejtë. Është krijuar për të ndërtuar qëndrueshmërinë dhe për të rritur forcën tuaj. Ju bëni një sërë qëndrimesh në një lëvizje të vazhdueshme, rrjedhëse. Ju i lidhni lëvizjet me modelet e frymëmarrjes.
 • Joga Bikram. Ju e bëni këtë formë yoga në një dhomë shumë të nxehtë, ndryshe nga shumë lloje të tjera joga. Yoga Bikram përfshin një grup prej 26 qëndrimesh që i praktikoni dy herë në seancë. Së pari ju bëni poza në këmbë dhe balanconi. Pastaj bëni kthesat e pasme, kthesat përpara dhe qëndrimet e përdredhura.
 • Joga restauruese. Ky lloj yoga nuk përdor qëndrime aktive. Përkundrazi, fokusohet në pjesën relaksuese të jogës.
 • Joga Kripalu. Ky është një stil joga më i butë dhe më ngadalë. Është midis jogës restauruese dhe formave më të forta.

Trajnimi i forcës me joga

Shumë njerëz mendojnë se joga është në thelb një regjim shtrirjeje. Është kaq, por është edhe shumë më tepër. Si i forconi muskujt me joga? Thjesht duke u futur në një qëndrim joga dhe duke e mbajtur atë. Yoga mund t’ju japë muskuj më të fortë me poza të tilla si:

 • Poza e qenit me fytyrë nga poshtë. Kjo forcon krahët dhe këmbët tuaja.
 • Pozë gjysmë hëne. Kjo forcon këmbët dhe kyçet tuaja.
 • Pozë plank (dërrasë). Kjo forcon krahët, kyçet dhe shpinën.
 • Poza e karkalecit. Kjo forcon pjesën e pasme të bustit, këmbëve dhe krahëve.

Si të filloni

Është e lehtë të gjesh të gjitha llojet e klasave të jogës. Kontrolloni me qendrat tuaja lokale të komunitetit. Shikoni palestrat, studiot e vallëzimit dhe klubet shëndetësore aty pranë.

Është e rëndësishme të gjeni stilin e duhur të yogës për ju dhe një mësues që ju pëlqen. Është e vështirë të dish se si është një klasë derisa ta ndjekësh atë. Edhe kur 2 mësues përdorin të njëjtat terma për të përshkruar klasat e tyre, klasat mund të jenë krejt të ndryshme.

Bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të filloni joga ose ndonjë lloj tjetër ushtrimi. Është një ide e mirë për të marrë një klasë me një mësues me përvojë.

Njoftoni mësuesin për çdo gjendje shëndetësore që mund të keni si presioni i lartë i gjakut ose artriti. Tregojini atij ose asaj për ndonjë lëndim ose problem fizik. Një mësues i mirë do të dijë se cilat ushtrime janë më të mira për ju dhe do t’ju tregojë se cilat poza duhet të shmangni.

Provojeni

Yoga mund t’ju ndihmojë të jeni të aftë për jetën. Ju ndihmon të përballeni me stresin, të merrni fëmijën tuaj, të kontrolloni qenin tuaj, të mbani sende ushqimore ose të punoni në kopshtin tuaj. Gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin ose lehtësimin e dhimbjes së shpinës dhe dëmtimit të muskujve ose kyçeve, si dhe t’ju japë mbështetje dhe vetëbesim.

Megjithatë, një nga përfitimet më të rëndësishme të çdo rutine joga nuk është fizike – është qetësimi i mendjes. Në fund të fundit është të mësosh t’i kushtosh vëmendje. Ju rregulloni mirë vëmendjen tuaj, duke filluar me trupin dhe më pas duke kaluar te mendja. Ndërsa futeni më thellë në praktikën tuaj me kalimin e viteve, filloni të shihni përfitimet mendore dhe shpirtërore.

 

4.8 4 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
1 Koment
Më të vjetrat
Më të rejat Më të votuarit
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet
Kate
Kate
17/07/2022 13:43

Me teper artikuj per yoga dhe menyrat e saj.