LibraMotivim

10 libra të cilët duhet të lexoni që të ndiheni më mirë në ditët e vështira

 

“Lexoni Emily Dickinson. Lexoni Graham Greene. Lexoni Italo Calvino. Lexoni Maya Angelou. Lexoni çdo gjë që dëshironi. Vetem Lexo. Librat janë mundësi. Ato janë rrugët e arratisjes. Ata ju japin opsione kur nuk keni asnjë. Secili mund të jetë një shtëpi për një mendje të çrrënjosur.”

– Matt Haig, Arsyet për të qëndruar gjallë

Kur po kaloni një kohë të vështirë ose po ndiheni të dobët, e dimë thellë brenda vetes se thjesht duhet të vazhdoni – do të bëhet më mirë. Por ka disa gjëra që mund të bëjmë për ta bërë më të lehtë për veten tonë. Mund të pimë një filxhan çaj të mirë. Dilni jashtë. Kaloni kohë me njerëzit e dashur. Bëni pak art. Bëni pak joga. Dhe, sigurisht, lexoni.

Letërsia është arkivi i njerëzimit për çdo emocion atje do gjeni – gëzim, dashuri, depresion, humbje, eksitim, thyerje zemre, keqardhje, dhimbje, vuajtje. Është trajneri më i mirë i jetës me vlerë për paratë që do të keni në dorë ndonjëherë. Librat mund të na ngushëllojnë ku jemi, të na tregojnë se si të arrijmë atje ku duam të jemi dhe të na japin besimin dhe vetëbesimin që na nevojitet për të vazhduar. Ata mund të na çojnë me një fluturim të drejtpërdrejtë në një botë krejtësisht të re, duke u nisur sapo të ktheni faqen e parë.

Këtu janë rekomandimet të biblioterapisë për ditët e vështira. Shpresojmë që t’ju ndihmojnë të relaksoheni, të ndiheni më mirë kur ndiheni të dobët dhe të sjellin pak rehati nëse puna, dashuria ose thjesht jeta po ju rëndon. Krijoni një vend për librat së bashku me kujdesin për veten, komunitetin dhe atë që ka më shumë rëndësi për ju.

  1. “Meditations in an Emergency” by Frank O’Hara ( “Meditime në një urgjencë” nga Frank O’Hara)

Kjo është antologji poetike. Në serinë e dytë të Mad Men, Don Draper merr një kopje dhe na lexon pjesë të “Mayakovsky”. Meditimet në një urgjencë është një koleksion i shkëlqyer – ka shumë gjëra të mira atje.

Pjesa 4 e poezisë që mund ta sillni në mendje kur keni një ditë të vështirë:

 

Tani jam duke pritur në heshtje

katastrofën e personalitetit tim

të duket sërish e bukur,

dhe interesante, dhe moderne.

Vendi është gri dhe

kaf dhe i bardhë në pemë,

borë dhe qiej me të qeshura

gjithnjë në rënie, më pak qesharake

jo vetëm më e errët, jo vetëm gri.

Mund të jetë dita më e ftohtë e

vitit, çfarë mendon ai për

atë? Domethënë, çfarë të bëj? Dhe nëse e bëj,

ndoshta jam përsëri vetvetja.

  1. “The Things You Can See Only When You Slow Down” by Haemin Sunim (“Gjërat që mund t’i shihni vetëm kur ngadalësoni” nga Haemin Sunim)

 Shumë veta i detyrohen shumë këtij libri. U ka mësuar se si të rrinë pa të tjerët gjatë një ndarjeje, shumë e kanë porositur në Kindle dhe të tjerë botimin e vogël me fletë metalike.

Nuk ka të bëjë vetëm me “si të jesh i qetë në një botë të ngarkuar”, ka të bëjë me atë se si ta jetosh jetën me qëllim dhe të jesh versioni më i ekuilibruar i vetes.

  1. “Reasons to Stay Aliv” by Matt Haig (“Arsyet për të qëndruar gjallë” nga Matt Haig)

Ky ishte libri i parë i Matt Haig mbi shëndetin mendor që doli në qarkullim.

“Kam lexuar, lexuar dhe lexuar me një intensitet që nuk e kam njohur kurrë më parë. Dua të them, gjithmonë e kam konsideruar veten si një person që i pëlqenin librat. Por ka një ndryshim midis pëlqimit të librave dhe nevojës për to. Më duheshin libra.”

Shënim : Matt do të pajtohej që marrja e ndihmës është hapi i parë vendimtar nëse mendoni se jeni duke përjetuar depresion, prandaj ju lutemi mos e shtyni atë. Pa terapi, me të vërtetë nuk mund të shohim se si mund të arrijmë shumicën e gjërave.

  1. The Cuckoo’s Calling (Libri Cormoran Strike 1) nga Robert Galbraith

Ka vetëm diçka për arratisjen në Londër me Robin dhe Strike që të ngroh kur ndihesh i dobët. Për një britanik jashtë vendit kujtimi i shtëpisë i ngushëllon.

“Shtatë milionë e gjysmë zemra rrahin në afërsi në këtë qytet të vjetër të gjallë dhe shumë, në fund të fundit, do të dhembin shumë më keq se ai i tij.”

  1. “Sherlock Holmes” i Arthur Conan Doyle (libër audio i transmetuar nga Stephen Fry)

Ka një arsye pse na pëlqen seria Cormoran Strike, sepse shumë personave u kujton atë që u pëlqen më shumë te Sherlock Holmes.

Në ditët e vështira, ndonjëherë i drejtohemi librit audio të rrëfyer, si nga Stephen Fry për një ose dy histori. Ekziston gjithashtu një shans i madh që të shikoni një nga episodet nga përshtatja e BBC për Sherlock.

  1. “Meditime” nga Marcus Aurelius

Kur flasim për libra për të na ngritur lart në ditët e vështira, nuk mund të injorojme udhëzuesin përfundimtar të jetës (dhe ndoshta më të hershmin ndonjëherë): Meditimet e Marcus Aurelius.

Krijoni një indeks në fillim të kopjes suaj të parë  të leximit, që të mund të gjeni seksionet tuaja të preferuara, duke përfshirë disa për punën, gjetjen e qëllimit në jetën tonë dhe ndjenjën e dobët. Është një nga librat më të çmuar që mund të zotëroni, së bashku me kopjen e librit:  Lufta dhe Paqja.

  1. Dielli dhe lulet e saj” nga Rupi Kaur

Nëse i kërkoni dikujt të emërojë një poet në Instagram, ai me siguri do të thotë Rupi Kaur.

“Pavarësisht se e di

ata nuk do të jenë këtu për shumë kohë

ata ende zgjedhin të jetojnë

jetët e tyre më të ndritura

– luledielli”

  1. “A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy by William B. Irvine” (Një udhëzues për jetën e mirë: Arti i lashtë i gëzimit stoik nga William B. Irvine)

U përmend tashmë Marcus Aurelius-in në këtë listë, por Udhëzuesi i William B. Irvine për jetën e mirë është një mënyrë vërtet e arritshme në filozofinë stoike, si dhe provë se ajo absolutisht mund të jetë e gëzueshme.

  1. “Pride and Prejudice” by Jane Austen (Krenari dhe paragjykim)

Si mund të më mungonte Krenaria dhe Paragjykimi nga një listë librash për të lexuar në ditët e vështira?

“Por vetë njerëzit ndryshojnë aq shumë, saqë ka diçka të re për t’u vërejtur përgjithmonë.”

  1. “The Enchanted April” by Elizabeth Von Arnim (Prilli i magjepsur nga Elizabeth Von Arnim)

Ky roman i bukur tregon historinë e katër grave angleze – të panjohura për njëra-tjetrën – të cilat vendosin të ndajnë një kështjellë italiane për muajin prill. Ambienti lëviz nga Londra me shi në kështjellën karizmatike të San Salvatore, e bollshme me zambakë dhe wisteria në lulëzim të plotë, dhe personazhet pësojnë ndryshime individuale dhe grupore që nuk mund të pritej kurrë.

“Kjo ishte lumturia e thjeshtë e harmonisë së plotë me mjedisin e saj, lumturia që nuk kërkon asgjë, që thjesht pranon, vetëm merr frymë, thjesht është…”

4.7 3 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet