Jeto Shëndetshëm

7 këshilla për të jetuar një jetë lumtur dhe menaxhimi i energjive të brendshme

 

Mendoni për energjinë tuaj si një burim të kufizuar, si paratë në një llogari. Ju e filloni ditën me një shumë të caktuar për të shpenzuar, e cila ndryshon nga personi në person bazuar në faktorë, si mosha, gjumi, nivelet e stresit, kushtet mjekësore dhe mënyra e jetesës. Gjatë gjithë ditës suaj, ndodhin transaksione (aktivitete) të shumta kur tërhiqni energji dhe depozitoni energji në llogarinë tuaj. Ndonëse mund të mos keni gjithmonë kontroll mbi aktivitetet që shterojnë energjinë tuaj, mund të ndërmerrni hapa për të depozituar më shumë energji në llogarinë tuaj.

Mendoni për menaxhimin e energjisë

A zgjoheni duke u ndjerë i plogësht në shumicën e mëngjeseve? A janë bërë domosdoshmëri pijet me kafeinë për t’ju ndihmuar gjatë ditës? Nëse kjo tingëllon e njohur, është koha të hiqni dorë nga rregullimet e shpejta ku mbështeteni dhe të zhvilloni një plan të menaxhimit të energjisë. Fillimi mund të duket i frikshëm, por së shpejti do të keni energji për të vazhduar pasi të keni korrur përfitimet e një jetese më të lumtur, më të shëndetshme dhe më produktive.

Ndiqni këto 7 këshilla për të rritur energjinë tuaj dhe për të jetuar një jetë më të lumtur, më të shëndetshme dhe më produktive:

  1. Flini shtatë deri në tetë orë.

Të bësh më shumë gjumë duket të jetë një zakon i shëndetshëm që shumë njerëz duhet ta përmirësojnë. Ne tashmë e dimë se na duhen të paktën shtatë orë mbyllje të syve çdo natë, kështu që çfarë na pengon ta marrim atë? Mendoni se si mund të përmirësoni prishësit tuaj më të mëdhenj të gjumit dhe dijeni këtë: Mungesa e gjumit mund të përjetësojë kushte serioze shëndetësore, si dhe të ndikojë negativisht në disponimin, motivimin dhe nivelet tuaja të energjisë. Prioriteti i gjumit është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të përgatitur veten për një ditë të suksesshme dhe plot energji.

  1. Hani ushqim të shëndetshëm.

Të gjithë e dimë se ushqimi i shëndetshëm është thelbi për mirëqenien, por është e zakonshme që ushqimi i shëndetshëm të konsiderohet kryesisht si një mjet për humbje peshe. Megjithatë, sipas Udhëzimeve dietike të vitit 2015 për amerikanët, një dietë e ekuilibruar e pasur me fruta dhe perime, proteina pa yndyrë, qumësht me pak yndyrë dhe drithëra është ajo që ju nevojitet për energji optimale. Në fund të fundit, ju jeni me të vërtetë ajo që hani deri në një farë mase. Konsumoni një shumëllojshmëri ushqimesh nga të gjitha grupet ushqimore për të marrë një sërë lëndësh ushqyese për t’ju dhënë energji gjatë gjithë ditës. Zgjidhni fruta dhe perime të freskëta ose të ngrira, veçanërisht zarzavate të errëta, me gjethe të dendura me lëndë ushqyese dhe brokoli, si dhe perime portokalli, duke përfshirë karotat dhe patatet e ëmbla. Ka shumë lloje peshqish dhe bishtajore për të zgjedhur për opsionet e proteinave të shëndetshme. Synoni të hani 3 ons drithëra me drithëra të plota, bukë, oriz ose makarona çdo ditë. Mendoni se gjithçka në fund të ditë bëhet që tu siguroni familjarëve ose dhe vetes atë pjatë që ju të hani shëndetshëm.

  1. Shmangni rrjetet sociale

Rrjetet sociale janë një mënyrë e rëndësishme për të qëndruar të lidhur me atë që po ndodh në botë, por përdorimi i tepërt i tyre me lajme të ndryshme sidomos efektet krahasuese në lidhje me peshën, pushimet, ekspozimet e tepërta ju nxisin depresionin dhe vetvlerësime të ulëta për jetën. Pjesa më e madhe e jetës në rrjetet sociale është fake dhe dy poza që një njeri del i lumtur apo i qeshur nuk janë tregues në fakt i jetës shpirtërore të tyre, ata/o mund të ndihen shumë bosh në të vërtetë. Ju kështu ndiheni i/e varur nga views, pëlqimet dhe komentet e të tjerëve duke rrezikur gjënë më të shtrenjtë tuajën “mendjen dhe shëndetin mendor”.

  1. Mbani shoqëri me njerëz të mirë.

Maksimizoni sasinë e kohës që kaloni me njerëzit që ju pëlqen të jeni përreth. Lidhja me të tjerët që rrezatojnë pozitivitet dhe kanë interesa të ngjashme do t’ju emocionojë dhe do t’ju japë energji. Nga ana tjetër, njerëzit me të cilët nuk keni lidhje ose që kanë këndvështrime negative, ankohen shpesh ose bëjnë zgjedhje të dobëta vetëm sa do t’ju shterrojnë llogarinë e energjisë. Jini selektiv në shoqërinë që mbani.

  1. Bëni ushtrime të rregullta.

E gjeni veten letargjik në gjysmë të ditës? A jeni pushtuar ndonjëherë nga detyrat e thjeshta të përditshme, si pazaret ushqimore apo punët e shtëpisë? Ndryshe nga sa mund të besoni, marrja e 150 minutave të aktivitetit javor të rekomanduar nga udhëzimet e aktivitetit fizik mund të shtojë energjinë

në llogarinë tuaj të energjisë. Si? Ushtrimi lehtëson stresin dhe tensionin, forcon muskujt dhe rrit qëndrueshmërinë, gjë që ndihmon trupin tuaj të punojë në mënyrë më efikase gjatë detyrave ose aktiviteteve të tjera fizike.

  1. Bëni diçka kuptimplotë çdo ditë.

Për çfarë ndiheni të pasionuar? Keni një talent të veçantë që dëshironi ta praktikoni më shpesh apo ta ndani me të tjerët? Bëni diçka që ju pëlqen çdo ditë, edhe nëse është diçka aq e thjeshtë sa të gatuani një vakt të shëndetshëm ose të dëgjoni këngën tuaj të preferuar. Përpjekja për gjërat që kanë më shumë rëndësi për ju do t’ju ndihmojë të përdorni dhe rezervoni energjinë tuaj në mënyra që do të nxjerrin më të mirën nga ju.

  1. Mendoni mendime të mira për të tjerët.

Ruajtja e një mendësie të dhembshur është një mënyrë tjetër për të kursyer energji. Një shembull i praktikimit të kësaj mënyre të të menduarit quhet vëmendja e mirë. Për shembull, përpiquni të jeni të buzëqeshur dhe thojini dikujt “Të uroj mirë”. Ky akt pozitiv, në vend të kësaj, mund t’ju pengojë të gjykoni atë person. Gjykimi i të tjerëve mund të bëjë që ne të gjykojmë veten dhe ai lloj dialogu i brendshëm negativ mund të jetë rraskapitës.

Do të ndiheni më mirë me çdo hap që hidhni drejt këtij investimi të rëndësishëm të kujdesit për veten.

 

Këtu janë disa aktivitete të thjeshta që do t’ju ndihmojnë të bëheni më të ndërgjegjshëm për t’u kujdesur për veten:

Monitoroni energjinë tuaj.

Merrni “temperaturën” tuaj të energjisë në pika të ndryshme gjatë ditës, duke i caktuar një numër nga 1 në 10, ku 10 është niveli më i lartë i energjisë. Kushtojini vëmendje detajeve të ditës tuaj në mënyrë që të mund të identifikoni njerëzit ose ngjarjet që ju ndikojnë më shumë.

Bëni ndryshime në rritje.

Pasi të jeni të vetëdijshëm për disa nga njerëzit ose ngjarjet që sabotojnë energjinë tuaj, merrni parasysh hapat e ardhshëm. Në vend që të trajtoni gjithçka menjëherë, zgjidhni një fushë që është e rëndësishme për ju dhe jini realist me qëllimet që vendosni. Për shembull, nëse çorganizimi në shtëpinë tuaj është një burim i madh i stresit të përditshëm, zgjidhni një kabinet, dollap ose sirtar për ta pastruar çdo javë, në vend që të mbingarkoni veten duke i bërë të gjitha menjëherë. Pastaj vazhdoni te qëllimi juaj i ardhshëm kur të ndiheni gati.

 Planifikoni dhe jepni përparësi.

Kini parasysh kohët gjatë ditës kur nivelet tuaja të energjisë priren të jenë më të lartat. Vendosni se si mund të përfitoni nga ato momente duke i dhënë përparësi detyrave të rëndësishme kur ndiheni të freskët dhe produktiv.

4.5 2 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet