Tematika të tjeraUdhëtime

Qytetet më të mira në Portugali që mund të përshkruhen si “parajsa në tokë”. Vendet që duhet të vizitoni në Portugali.

 

Portugalia është shtëpia e disa prej qyteteve bregdetare më të bukura në botë, dhe këto janë në krye të listës që duhet vizituar.

Vendndodhja e Portugalisë midis Mesdheut dhe Evropës veriore ka ndikuar shumë në kulturën e saj të larmishme dhe plot ngjyra. Dikur i dominuar nga një perandori e pasur detare, vendi ruan dashurinë e tij për oqeanin në qytetet dhe fshatrat e mbushura me spec në të gjithë tokën. Arkitektura historike dhe dhuntia e gjallë e bëjnë vendin perfekt për udhëtarët që kërkojnë një arratisje që i ka të gjitha. Seriozisht, vendi është i jashtëzakonshëm në çdo mënyrë, dhe qytetet më të mira në Portugali shërbejnë me të vërtetë një pjesë të asaj që mund të pritet nga kultura, mënyra e jetesës, kuzhina dhe peizazhi i vendit.

Ndërsa zonat më pak të populluara kanë shumë vlerë për t’u eksploruar, qytetet i lejojnë njerëzit të thithin kulturën e rrethuar nga banorët miqësorë që e bëjnë atë një vend kaq të mrekullueshëm. Të mbushura me kuzhinë që ia vlen të festohet, peizazhe mahnitëse dhe plazhe madhështore, këto qytete në Portugali janë përgjigjja për të gjitha lutjet tuaja që lidhen me udhëtimin.

Portugalia ka qenë gjithmonë një pretendente kryesore turistike dhe në vitin 2022, popullariteti i saj pritet vetëm të shkëlqejë. Me kaq shumë qytete të pabesueshme në këtë destinacion të rëndësishëm evropian, me diell, mund të jetë e vështirë të zbulosh më të mirat që Portugalia ka për të ofruar. Si i tillë, dhe për të ndihmuar udhëtarët e lidhur me Portugalinë në kërkimin e tyre për pushimet e përsosura portugeze, janë shtuar edhe më shumë qytete në këtë komb mahnitës me diell, rërë, det dhe qytete sensacionale.

10 Lisbon

Where to go in Lisbon, Portugal: Five unique gems in the city, from a beautiful new museum to a quirky speakeasy | The Star

Në Lisbonë, Portugali, ka diçka jashtëzakonisht të kënaqshme vizualisht për një qytet që duket sikur çdo ndërtesë, e shkuar dhe e tashme, është ndërtuar duke pasur parasysh strukturat e saj përreth. Ndërtimet historike theksojnë modernen në të gjithë Lisbonën, duke krijuar një përzierje të larmishme të së kaluarës dhe të tashmes që thjesht shkon së bashku. Kështjella madhështore, historike São Jorge ndodhet në majë të një kodre dhe ka pamje nga një parajsë me ngjyrë pastel, me ndërtesa të dekoruara me pllaka mozaiku shumëngjyrëshe dhe artistike me vlerë qindra-vjeçare.

Një sërë dyqanesh, restorantesh dhe klubesh rreshtohen në rrugët me kalldrëm, duke ofruar ambientin e përsosur për të kaluar ditën në muzikën e pasionuar Fado për të cilën njihet Portugalia. Për shkak të statusit të qytetit, ka shumë zgjedhje për të shijuar ushqim deti të shijshëm. Mësoni një ose dy gjëra rreth kulturës në Muzeun Kombëtar të Artit të Lashtë gjatë ditës dhe kërceni gjatë natës në një nga klubet e famshme të natës kur dielli, i cili duket se shkëlqen gjithmonë në Lisbonë, perëndon natën.

9 Sintra

Sintra: Portugal's Fairytale Town in the Mountains

Për ata që dëshirojnë të shijojnë Portugalinë në një mjedis më të vogël, Sintra është vendi për ta vizituar atë. Vizitorët nuk do të jenë në gjendje të mbajnë buzëqeshjen e tyre të rrethuar nga kështjella që duken sikur i përkasin një përrallë. Pallati shumëngjyrësh Pena, i ndërtuar në shekullin e 19-të, kombinon disa lloje të arkitekturës dhe është i rrethuar nga një park plot gjallëri pyjore. Në disa ditë, retë zbresin dhe pallati ulet sipër tyre, pamja e të cilit do t’i bëjë njerëzit të pyesin nëse janë ngecur në llojin më të mirë të ëndrrës.

I gjithë rajoni është i mbrojtur, që do të thotë se vizitorët nuk do ta kenë të vështirë të gjejnë vende të qeta për të menduar për të gjithë arkitekturën madhështore që kanë parë gjatë gjithë ditës. Kopshtet ekzotike theksojnë qytetin për të ofruar një atmosferë natyrore pavarësisht se ku shkoni. Sintra eklektike është një pasqyrim i përsosur se si Portugalia është ndikuar nga shumë kultura për të krijuar një vend të veçantë.

8 Lagos

10 Best Things to Do in Lagos, Portugal - What is Lagos Most Famous For? – Go Guides

Lagos është i vendosur në Algarve-në e bukur perëndimore, e cila ofron një vijë bregdetare mahnitëse me shkëmbinj ranorë mahnitës, hapësira të gjera me rërë ari, plazhe të izoluara të limaneve dhe gjelbërim të gjerë. Vetë qyteti është i zënë dhe argëtues, duke shfaqur një larmi të madhe baresh, restorantesh dhe atraksionesh turistike magjepsëse, dhe është gjithashtu një bazë ideale nga e cila mund të eksploroni rajonin perëndimor të Algarve me udhëtime fantastike ditore si Portimao, Silves dhe Sagres që ofrohen.

Por ata që vijnë për plazhet këtu nuk do të zhgënjehen – një vend bregdetar i preferuar vendas dhe turistik përfshin Prai do Pinhao dhe Praia Dona Ana – që konsiderohet si një nga plazhet më të mira në Portugali. Jugu i Lagos është gjithashtu shtëpia e majës së pabesueshme të Ponte de Piedade, e cila është një domosdoshmëri, veçanërisht nga fotografët dhe ata që e duan natyrën e mrekullueshme mes natyrës së paprekur.

7 Nazaré

Nazaré | www.visitportugal.com

Nazaré është vendi për të shkuar për ata që e shohin veten të tërhequr(që i pëlqen) nga oqeani. Plazhet e saj të pacenuara e kanë bërë atë një destinacion popullor turistik. Dihet se dallgët bëhen goxha të mëdha në disa vende, kështu që sërfistët godasin valët dhe ofrojnë argëtim falas për ata që thithin diellin mbi peshqirët e vendosur mbi rërën e jastëkëve. Edhe pse është i famshëm për plazhet e tij, ka shumë për të parë në Nazaré përveç oqeanit.

Shitësit në breg të detit shesin peshk të tharë, një rrotullim i vrullshëm që askush nuk e di se ka nevojë derisa ta provojë. Distrikti i peshkatarëve ruan ndjesinë e tij të vjetër dhe ata që zgjohen herët kanë mundësinë të shikojnë varkat shumëngjyrëshe që vijnë në portet me kapjet e tyre të freskëta. Vendasit veshin veshje tradicionale për të krijuar një atmosferë shumë të ndryshme nga zonat turistike pranë plazheve. Nazaré është një tjetër perlë në Portugali që ndërthur në mënyrë të përsosur të kaluarën me të tashmen, e gjitha me një pamje të bukur të oqeanit.

6 Tavira

Tavira, Portugal: Things to Do & Travel Guide | The Haphazard Traveler

Shumë qytete të Algarve kanë pritur sasi masive të turizmit, megjithatë, qyteti sublim i Tavira-s mbetet sharmi i tij i dallueshëm, pasi ka mbetur i paprekur nga ndikimet moderne të udhëtimit që e shohin atë të ruajë personalitetin e tij të lulëzuar portugez. E vendosur në pjesën e qetë lindore të Algarve, Tavira dikur ishte një qytet dhe port i rëndësishëm tregtar në shekullin e 14-të, dhe mbetjet e saj historike dhe jehona e historive të së kaluarës shihen në rrugët e saj piktoreske me kalldrëm, shesheve të vogla dhe mbrojtjes së qytetit. perzierje me vila të bukura me pllaka.

Plazhet e qytetit janë të vendosura në bregdetin e tij të mbrojtur në Parque Natural de Ria Formosa, me disa nga rërat më të mira, pluhur në të gjithë rajonin e Algarve. Me rrënjët e saj magjepsëse të peshkimit, Tavira është shtëpia e disa restoranteve të shijshme ushqimore deti që shërbejnë kuzhinë të shijshme rajonale, shumë prej të cilave janë të vendosura në qendrën mahnitëse dhe historike të qytetit.

5 Guimarães

What To Do In Guimaraes, Portugal

Është e vështirë të dish se ku të fillosh në Guimarães, pasi duket se çdo cep është i mbushur me diçka spektakolare që ia vlen të shihet. Guimarães ishte kryeqyteti i parë i Portugalisë, një burim krenarie për vendasit. Qendra e qytetit është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s i njohur për ruajtjen mbresëlënëse të ndërtesave që datojnë që nga kohërat mesjetare.

Kalaja mahnitëse dhe e zbukuruar në majë të kodrës Guimarães ofron pamje të të gjithë qytetit. Një vizitë në Pallatin Bragança do të ofrojë një shije të arkitekturës franceze, strukturës së vilës që strehon objekte të ndryshme historike si armë dhe mobilje antike. Të rrethuar nga rrugë të ngushta dhe rrugica të fshehura, vizitorët në Guimarães do të ndihen sikur janë kthyer pas në kohë.

4 Braga

Tourism in Braga, Portugal - Europe's Best Destinations

Braga është perfekte për këdo që është i magjepsur nga mënyra se si feja formon kulturën. Disa kisha të qytetit shfaqin historinë e tij të pasur shpirtërore dhe shpesh konsiderohet qendra fetare e Portugalisë. Veçanërisht e dukshme është kisha e Bom Jesus do Monte, e shënuar nga një shkallë dredha-dredha mahnitëse (dhe sfiduese) që çon në strukturën e zbukuruar. Mbetet një destinacion popullor pelegrinazhi për të krishterët në mbarë botën.

Ndërsa Braga ia vlen të vizitohet vetëm për kishat e saj, njerëzit do të shijojnë qendrën e qytetit të ngjyrosur nga sheshe dhe dyqane dhe restorante në pronësi të familjes. Kopshtet e përpunuara të vendosura në terrenin e Pallatit historik Biscainhos janë një vend i shkëlqyeshëm për të shijuar disa atmosfera mbretërore. Brago është lehtësisht i eksplorueshëm në këmbë, duke e bërë atë një vend ideal për bredhje.

3 Porto

Things to Do in Porto, Portugal | Porto Travel Guide | Esquire

Porto është një qytet tjetër në Portugali me histori mjaft të pasur për të fituar një vend në listën e trashëgimisë së UNESCO-s. Vinophiles (Oenophilia/ dashamirësit e verës) nuk do të kenë mungesë të guximit për të pirë gllënjkë, pasi Porto është i njohur botërisht për verërat e tij portuale të punuara mirë. Kodrat me gjelbërim të mrekullueshëm përgjatë lumit Douro janë të mbuluara me hardhi dhe pemë. Vizitorët mund t’i shohin ato me varkë ose biçikletë. Gjatë sezonit të vjeljes, njerëzit mund të bëjnë edhe disa goditje rrushi vetë.

Ndërsa do të ishte e lehtë të kaloni ditë të tëra duke vizituar vreshtat dhe bodrumet, ka shumë mënyra të përballueshme për të thithur kulturën që rrjedh nga çdo rrugë me kalldrëm dhe rrugicë të ngushtë në Porto. Livraria Lello është një librari e famshme e njohur për arkitekturën e saj që zgjon imazhet e Hoguortsit. Shembuj të shijeve të ushqimeve portugeze janë me bollëk në Tregun Bolhão, një zonë shumëngjyrëshe për t’u njohur me kulturën vendase me turistët dhe banorët.

2 Faro

Faro, Portugal: Attractions, Outings & More | Transat

Shumë udhëtarë e njohin Faro-n vetëm për shkak të aeroportit të tij, ku nisin udhëtimet drejt destinacioneve të tjera më të njohura. Sidoqoftë, ka një bollëk atraksionesh unike në qytet për të cilat ia vlen të qëndroni. Muret e lashta kurorëzojnë qendrën historike, e cila ka dhe Pallatin e Peshkopit, një pjesë mahnitëse e bardhë e arkitekturës gotike e shekullit të 16-të. Jashtë qendrës historike, ka sheshe simpatike të mbushura me dyqane unike dhe ushqime lokale.

Qyteti është dukshëm i relaksuar, duke e bërë atë ideal për ata që shpresojnë të shmangin zonat e zhurmshme turistike. Aty pranë, adhuruesit e natyrës mund të eksplorojnë ekosistemet e ndryshme që gjenden brenda Parkut Natyror Ria Formosa. Zona e mbrojtur është një labirint i florës së gjelbër dhe ujit blu kobalti që tërheq kafshë të egra unike si flamingot dhe kameleonin mesdhetar.

1 Funchal

How to make the most of a short trip to Madeira's Funchal - best things to see - Mirror Online

Çuditërisht, Funchal është i mbushur me histori dhe rëndësi kulturore. Qendra e qytetit ishullor shënohet nga gjelbërimi mahnitës që rrethon ndërtesat e ruajtura shekullore. Katedralja e mrekullueshme Funchal, e njohur për tavanet e saj prej druri të gdhendura hollësisht, ngrihet nga qendra e qytetit dhe mbetet një vend adhurimi popullor.

Ndërsa strukturat në Funchal janë një spektër i gjerë ngjyrash të gjalla, shumica janë të zbukuruara me çati të kuqe që lidhin gjithçka së bashku. Imagjinata ka pushtuar Rua da Santa Maria, e cila përmban qindra vepra arti në natyrë të pikturuara në dyert e ndërtesave. Prodhime të freskëta ekzotike mbushin shportat e shitësve në Tregun Lavradores dhe disa bodrume vere shërbejnë verë të ëmbël për të cilën njihet zona.

5 2 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet