KulturëTematika të tjera

Vizitoni kompleksin magjepsës të kanionit Petra në Jordani. Histori dhe vende mbresëlënëse

 

Petra është një nga vendet më shpërblyese dhe më ikonike në Jordani, dhe kjo është mënyra se si t’i shihni të gjitha.

E popullarizuar nga filmi Indiana Jones And The Last Crusade dhe tani një monument dhe simbol i fuqishëm i Mbretërisë Hashemite të Jordanisë, Petra është një nga vendet më shpërblyese për t’u vizituar në të gjithë Lindjen e Mesme. Petra ishte një qendër tregtare e zhurmshme midis viteve 400 para Krishtit dhe 106 pas Krishtit. Petra ishte kryeqyteti i Perandorisë së lashtë Nabataean që bashkëjetoi me Perandorinë Romake për pjesën më të madhe të historisë së saj. Ajo përfshin një përzierje të veçorive nabatiane, greke dhe romake. Sot Petra është një nga atraksionet kryesore turistike për Jordaninë – së bashku me Detin e Vdekur të pabesueshëm ku mund të qetësoheni dhe të notoni.

Free photos of Archaeology

 

Historia e Petrës

Petra ishte “e humbur” për evropianët për qindra vjet. Në vitet 1800, një udhëtar nga Evropa veshi një kostum beduin. Ky udhëtar zviceran i quajtur Johannes Burckhardt më pas hyri për të marrë një paraqitje të shkurtër të këtij vendi të lashtë magjepsës.

Ashtu si shumë vende të lashta dhe misterioze, Petra është bërë e mbuluar me “fakte” dhe “trillium”. Ne ndoshta të gjithë e dimë se Indian Jones dhe Last Crusade, dhe duhet ta dime se vendi nuk është i bllokuar në mënyrë të detajuar me kokat e prera të nazistëve që derdhen në tokë. Nuk është gjithashtu vendndodhja e fshehtë e Graalit të Shenjtë. Sot vendasit do t’ju thonë se ky është vendi ku Moisiu nga Bibla bëri që të dilnin ujë nga shkëmbinjtë për të pirë bijtë e Izraelit.

 

Free photos of Petra

 

Petra është plot me dhjetëra karakteristika të lë pa frymë dhe Al Khazneh (Thesari) është ndoshta më i njohuri dhe më tërheqës. Qasja bëhet nëpërmjet një kanioni të lartë 250 këmbë të quajtur Siq. Por mos prisni të gjitha dhomat dhe banesat e shumta që të çojnë thellë në male siç shihet në film – kjo pjesë është trillim. Thesari është vetëm një fasadë (nëse jo një fasadë mbresëlënëse), dhe e vetmja gjë pas saj është ajo që ishte një varr mbretëror dhe tani një sallë e vogël.

Fakt argëtues: Mbreti Herod i Biblës Dikur grabiti Petrën

Nabateanët që banonin në shkretëtirë arritën të jetonin krah për krah me romakët për qindra vjet. Por, si shumë mbretëri të tjera, duke u “fërkuar” me romakët dihej që nuk do të zgjaste kurrë përgjithmonë. Përfundimisht, mbretëria Nabataean u pushtua dhe u përfshi në Perandorinë Romake. Por në kohën e Jezusit rreth vitit 30 pas Krishtit, ajo ishte ende një Perandori e pavarur e lulëzuar, një Perandori guri larg nga Jerusalemi.

Petra sot

Mbetet ende shumë për t’u zbuluar në lidhje me këtë vend mahnitës. Në fakt, vetëm rreth 15% e qytetit është gërmuar dhe mbi 85% për qind mbetet nën tokë. Një kombinim faktorësh çuan në shkatërrimin e këtij qyteti të madh, ndër të cilët përfshihen ndryshimi i rrugëve tregtare dhe një tërmet i madh dëmtues. Nga mesi i shekullit të 7-të duket se është braktisur. Një pjesë e tregtisë në rrugën në të cilën ishte përfshirë kishte të bënte me pasuritë nga Gadishulli Arabik si; mirrë, temjan etj..

Sot qyteti i Petrës është shumë i aksesueshëm dhe i lehtë për t’u vizituar. Është rreth 240 km ose 150 milje në jug të qytetit kryesor Aman në Jordani. Ka shumë autobusë dhe turne nga kryeqyteti. Ndodhet pikërisht nga qyteti i Wadi Musa, i cili shërben si portë për në vend.

Petra konsiderohet si një nga shtatë mrekullitë e reja të botës. Mrekullitë e tjera janë Krishti – Shëlbuesi i Rio De Janiero, Muri i Madh i Kinës, Machu Picchu në Peru, Koloseu në Romë, Taj Mahal në Indi dhe Chich Itza i Majave.

Vizitoni Petrën

Vizita e Petrës Nëse jeni duke vizituar Jordaninë, ju zgjidhni nëse dëshironi të vizitoni faqen për një deri në tre ditë. Biletat janë:

Tarifat e pranimit

 • Bileta njëditore: 50 (J.D) – 71 dollarë
 • Bileta dy ditore: 55 (J.D) – 78 dollarë
 • Bileta tre ditore: 60 (J.D.) – 85 dollarë

Këto çmime nuk përfshijnë shtigjet, ato konsiderohen si shtesë opsionale.

 • Shtegu kryesor: 4 km (2.5 milje) 71 dollarë
 • Monumenti Main Trail Plus Vendi i Lartë i Sakrificës: 6 km (4 milje) 142 dollarë
 • Gjurma kryesore Plus Manastiri: 8 km (5 milje) 142 dollarë

Mos harroni se Petra ishte një qytet dhe kështu ishte shumë më tepër sesa fasada e Thesarit që shihet shpesh në foto dhe filma. Vendi modern është gjithashtu shtëpia e një numri muzeumesh të mbushura me artefakte për të parë dhe mësuar rreth historisë interesante të qytetit, duke përfshirë ekspozitën e qendrës së vizitorëve të Petrës dhe Muzeun e ri krejt të ri të Petrës. Përveç kësaj, ka shumë vende aty pranë për të eksploruar.

Vende me interes në Petra

 • Bab Al Siq: Porta
 • Al Khazan: Thesari – Ndërtesa më ikonike
 • Rruga e Fasadës: Varret monumentale Nabataean të ndërtuar në shkëmb
 • Teatri: Teatri i gdhendur në anën e malit
 • Varri i Urnës: Gjithashtu Oborri – i ndërtuar gjithashtu në shkëmb
 • Varri i Mëndafshit: Fasadë mbresëlënëse

Varri i Pallatit: Pallati masiv i ndërtuar në shkëmb

Free photos of Jordan

Vende të tjera aty pranë përfshijnë:

 • Kalaja Shobak: Një Kështjellë mbresëlënëse e kryqëzatave
 • Rezervati Natyror Dana: Rezervati më i madh natyror i Jordanisë
 • Al Beida: Vend shumë më i vjetër i quajtur “Petra e vogël”
 • Varri i Aaronit: Një vend, vëllai i Moisiut besohet se ka vdekur

Petra është një nga mrekullitë e mëdha të inxhinierisë dhe një domosdoshmëri nëse jeni duke vizituar Jordaninë.

4.8 5 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet