FilmaTematika të tjera

Filma Fantashkencë që sugjerojmë të shikojnë të apasionuarit rreth sci fi.

 

Ata të cilët pëlqejnë filmat fantashkencë e që nuk kanë probleme me parjen e tyre si: frikëra dhe janë të shëndetshëm nga ana emocionale dhe nuk kanë probleme konceptuale, por që janë të interesuar rreth fantazisë, inteligjencës artificiale, mesazheve sekrete që vijnë prej botëve të tjera qofshin ato alienore/të huaja  (kauza e disa prej filmave sci fi) dhe janë të apasionuar rreth këtij zhanri, mund që te vendosin në listën e tyre dhe këta filma nëse nuk i kanë parë.

Këta filma nuk i rekomandojmë t’i shikoni nëse nuk jeni në gjendjen tuaj më të mirë, mund të shikoni filma komedi për të qeshur dhe zbavitur. Këta filma jo se renditen në filma të frikshëm por sipas sugjerimit tonë ata janë më tepër për të apasionuarit rreth sci-fi.

 

   Dune   

Një familje fisnike përfshihet në një luftë për kontrollin mbi pasurinë më të vlefshme të galaktikës, ndërsa trashëgimtari i saj shqetësohet nga vizionet e një të ardhmeje të errët.

Director

Denis Villeneuve

Writers

Jon Spaihts(screenplay by), Denis Villeneuve(screenplay by), Eric Roth(screenplay by)

Stars

Timothée-Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya

Trailer:

 

   Tenet   

I armatosur me vetëm një fjalë, “Tenet”, dhe duke luftuar për mbijetesën e të gjithë botës, një Protagonist udhëton nëpër një botë të muzgët të spiunazhit ndërkombëtar në një mision që do të shpaloset në diçka përtej kohës reale.

Director

Christopher Nolan

Writer

Christopher Nolan

Stars

John David Washington , Robert Pattinson, Elizabeth Debicki

Trailer:

   Ex Machina   

Një programues i ri zgjidhet për të marrë pjesë në një eksperiment novator në inteligjencën sintetike duke vlerësuar cilësitë njerëzore të një A.I humanoid shumë të avancuar.

Director

Alex Garland

Writer

Alex Garland

Stars

Alicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac

Trailer:

 

   Annihilation   

Një biologe regjistrohet për një ekspeditë të rrezikshme, sekrete në një zonë misterioze ku ligjet e natyrës nuk zbatohen. (* Ky film për disa është cilësuar si horror psikologjik, kështu që personat e ndjeshëm dhe që janë në një gjendje jo të mirë emocionale nuk sugjerohet ta shikojnë.)

Director

Alex Garland

Writers

Alex Garland(written for the screen by), Jeff VanderMeer(based on the novel by)

Stars

Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson

Trailer:

 

4.8 4 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet