Histori SuksesiMotivim

Mark Zuckerberg: Sipërmarrësi që çoi rrjetet sociale në nivelin tjetër

 

Mark Zuckerberg, njeriu që doli me një ide që i ndihmoi njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin në mbarë botën. Facebook jo vetëm që ka ndryshuar të gjithë peizazhin e rrjeteve sociale, por ka qenë gjithashtu i suksesshëm në mënyrën se si miliona njerëz po komunikojnë dhe mbajnë kontakte me të dashurit e tyre.

Jeta e hershme e Mark Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg lindi në White Plains, Nju Jork, më 14 maj 1984. Ai lindi në një familje të arsimuar, duke qenë i dyti nga katër fëmijët dhe djali i vetëm i familjes. Edward Zuckerberg është babai i Mark-ut, ai është një dentist i cili gjithashtu kishte një ordinancë dentare pranë shtëpisë së familjes dhe nëna e tij, Karen Zuckerberg është një psikiatre. Arielle, Randi dhe Donna janë tre motrat e Markut dhe të gjitha janë rritur në Dobbs Ferry, Nju Jork.

Marku në moshë të re kishte zhvilluar një interes për programimin kompjuterik. Në moshën dymbëdhjetë vjeç, Mark Zuckerberg kishte krijuar një program mesazhesh që u quajt “ZuckNet”, i cili u zbatua prej tij si një sistem komunikimi ndërmjet zyrave për praktikën dentare të babait të tij.

Ai ka shfaqur shenja suksesi që në moshë të re, për shkak të së cilës prindërit e tij punësuan një mësues programimi kompjuterik në kohën kur ai ishte ende në shkollë të mesme për t’i ofruar disa mësime private. Prindërit e detyruan të regjistrohej në një shkollë përgatitore në Hampshire. Atje ai tregoi rezultate të shkëlqyera në letërsi dhe shkencë, gjithashtu mori një diplomë për klasikët. Pasi u diplomua në shkollën përgatitore, Mark Zuckerberg u regjistrua në Universitetin e Harvardit.

Hapi drejt suksesit

Në kohën kur Mark Zuckerberg ishte në Universitetin e Harvardit, ai ndërtoi programe si CourseMatch që i ndihmonin studentët të zgjidhnin lëndët e tyre sipas listave të kurseve nga përdoruesit e tjerë. Programi tjetër që ai ndërtoi ishte FaceMash, ai e krijoi këtë duke hakuar bazën e të dhënave të Harvardit. Të dy programet ishin bërë jashtëzakonisht të njohura, por supozohej të ishin të papërshtatshme për shkak të së cilës universiteti e mbylli atë.

Mark Zuckerberg kishte bashkëpunuar me miqtë e tij për të krijuar një rrjet social. Faqja e internetit u lejua vetëm brenda studentëve të Harvardit për t’u lidhur me njëri-tjetrin. Zyrtarisht doli drejtpërdrejt në qershor 2004 dhe u emërua si “Facebook”.

Pas vitit të dytë, Mark Zuckerberg u largua nga kolegji pasi fokusi i tij ishte të ndiqte Facebook-un me kohë të plotë. Në fund të vitit 2004, faqja e internetit kishte arritur në një milion përdorues. Facebook u rrit nga një kompani që përjetoi probleme të ndryshme ligjore në një kompani që po përdoret në mbarë botën.

Me mënyrën më të lehtë të komunikimit, Facebook është një medium që ju ndihmon të lidheni me një anëtar të familjes ose një mik që është larg jush. Që nga fillimi i Facebook, ai ka hasur në shumë çështje, duke përfshirë zgjidhjen e padive të shumta, por kjo nuk e ndaloi Facebook-un të rritet.

Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook-ut, ishte i suksesshëm jo vetëm që e ktheu Facebook-un në një kompani miliarda dollarëshe para moshës tridhjetë vjeçare, por edhe i bëri të gjitha ndërsa u padit nga ish-kolegët dhe partnerët e tij të biznesit.

Pas suksesit të jashtëzakonshëm të Facebook, njeriu që qëndron pas platformës së rrjeteve sociale po vihej re nga njerëzit. Mark Zuckerberg njihet gjithashtu si një nga njerëzit më me ndikim në botë dhe, për sa i përket vlerës neto, ai është gjithashtu një nga njerëzit më të pasur.

Konkluzioni

Tetë vjet më parë, gjithçka filloi me një projekt kodimi në dhomën e konviktit të Mark Zuckerberg dhe tani ai projekt kodimi e bëri Mark të jetë pronar i Facebook. Facebook njihet si platforma më e madhe e rrjeteve sociale në botë, e cila ndihmon në lidhjen e njerëzve. Një kërkim i vetëm në Facebook do t’ju ndihmojë të arrini dikë që është larg.

0 0 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet