Histori SuksesiMotivim

Nga varfëria në një miliarder-Historia frymëzuese e themeluesit të WhatsApp, Jan Koum

 

Jan Koum është një programues kompjuteri nga Ukraina i cili jeton në Shtetet e Bashkuara. Para se WhatsApp të blihej nga Facebook, ai ishte pronar i kompanisë. Ai u rendit i 62-ti në listën e 400 amerikanëve më të pasur të Forbes në vitin 2014, me një vlerë neto prej më shumë se 7.5 miliardë dollarë.

 

Jan Kum

Lindur: 24 shkurt 1976, Ukrainë

Kombësia: Amerikane

Arsimi: E braktisi Universitetin Shtetëror të San Jose

Vlera neto: 1,060 crores USD (2021) Forbes

I njohur për: WhatsApp

 

Jeta e hershme

Sot platformat e mediave sociale janë bërë një pjesë e rëndësishme e jetës sonë të përditshme, askush nuk është i panjohur me WhatsApp dhe Facebook. Jan Koum është CEO dhe bashkëthemelues i WhatsApp. Ky burrë shtatlartë me pamje të dobët ka pasur një fëmijëri të vështirë. Koum lindi në një fshat të vogël jashtë Kievit nga prindër ukrainas. Rritja në një mjedis komunist pati një ndikim të dëmshëm te Koum si fëmijë, gjë që ndikoi në përkushtimin e tij të fortë ndaj mbrojtjes së privatësisë.

 

Kur shpjegon pse organizata e tij e merr kaq seriozisht këtë aspekt të biznesit, ai përgjigjet se unë u rrita në një shoqëri ku gjithçka që bënit ju përgjohej, regjistrohej, rrëmbehej. Askush nuk duhet të ketë të drejtën të përgjojë, përndryshe ju bëheni një shtet totalitar – lloji i shtetit që unë shpëtova kur isha fëmijë.”

 

Nëna e tij ishte shtëpiake, ndërsa babai i tij punonte si menaxher ndërtimi, duke ndërtuar spitale dhe shkolla. Në shtëpi nuk kishte ujë të ngrohtë dhe prindërit e tij shmangnin të flisnin në telefon nga frika se mos përgjoheshin nga qeveria. Jani emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Evropa në moshën 16-vjeçare me nënën dhe gjyshen. Nëna e Janit punonte si kujdestare e fëmijëve në Kaliforni, ndërsa Jan ndoqi shkollën dhe pastronte dyshemetë në një dyqan ushqimor.

 

Babai i tij synonte të bashkohej me Janin dhe nënën e tij pasi ata të vendoseshin, por ai u sëmur dhe vdiq pesë vjet më vonë, duke mos qenë në gjendje të shihte më familjen e tij. Nëna e Janit u diagnostikua me kancer dhe ajo vdiq prej tij vetëm tre vjet pasi babai i Janit vdiq. Ai mësoi vetë inxhinierinë e rrjetit dhe vazhdoi në Universitetin e San Jose për të studiuar shkenca kompjuterike dhe matematikë, ndërsa mori pjesë gjithashtu në organizatat e rrjeteve të internetit dhe komunitetet e hakerëve të quajtur w00w00 (shqiptohet whoo-whoo).

 

Karriera

Në dy vitet e ardhshme, ai mësoi vete rrjetat kompjuterike dhe ishte gati të fillonte detyrën e tij të ardhshme. Kjo është kur ai zbuloi pasionin e tij për programimin dhe u regjistrua në Universitetin Shtetëror të San Jose. Përveç kësaj, ai filloi të punonte si testues sigurie për Ernst & Young. Pasi punoi atje për rreth gjashtë muaj, Janit iu ofrua mundësia e jetës kur u punësua si Inxhinier Infrastrukture në Yahoo. Jan Koum ishte ende student në Universitetin Shtetëror të San Jose në atë kohë.

 

Yahoo! ishte bërë një burim mërzie për Jan. Ai u largua nga Yahoo! në moshën 31-vjeçare dhe mori pak kohë për të xhiruar botën me një shok që gjithashtu ishte larguar. Të dy kërkuan punë në Facebook, por të dy u refuzuan. Jan bleu një iPhone dy vjet më vonë. Ai njohu potencialin e Dyqanit të Softuerit dhe filloi të shkruante kodin për një aplikacion të ri që do të lehtësonte komunikimin dhe ndërveprimin. Jan Koum ishte i frustruar nga dështimi i tij për ta vënë atë në funksion dhe ishte në prag të heqjes dorë.

 

Jan Koum qëndroi me inovacionin e tij për pak më gjatë dhe në vitin 2009, në moshën 33-vjeçare, ai bashkëthemeloi WhatsApp-in me Yahoo-në me kolegun Brian Acton. WhatsApp kishte 400 milionë anëtarë globalisht në vitin 2014 dhe pronari vendosi t’ia shiste Facebook-ut për 19 miliardë dollarë.

 

Fakte interesante

  • Familja e Janit pati vështirësi financiare kur mbërritën për herë të parë në Amerikë, shumë kohë përpara se ai të krijonte serverin WhatsApp. Siç u tha më parë, nëna e tij kujdesej për bukën e gojës së fëmijëve, ndërsa Jani ishte i detyruar të punonte si pastrues.
  • E keni gabim nëse mendoni se një arsim në Harvard është i nevojshëm për të ndërtuar diçka revolucionare në teknologji. Për të pasur një ndikim në botë, nuk ju nevojitet një diplomë e arsimit të lartë. Jan Koum e bëri veten mjeshtër në kodim.
  • Jan më në fund u largua nga Yahoo në 2007 dhe nisi një udhëtim njëvjeçar nëpër botë. Me shumë mundësi ai e bëri këtë për të gjetur veten dhe për të vendosur një rrugë të re. Ai aplikoi në gjigantët e rrjeteve sociale Facebook dhe Twitter, por u përball me refuzimin.
  • Në vitin 2005, Jan Koum u bë miliarder. Ai bëri një fitim të jashtëzakonshëm prej 22 miliardë dollarësh kur shiti aplikacionin e tij celular në Facebook. Megjithëse Jan themeloi WhatsApp, Mark Zuckerberg aktualisht zotëron WhatsApp dhe Facebook.

 

Citate frymëzuese të Jan Koum

  • “Ji i thjeshtë dhe i besueshëm.” Jan Kum
  • “Unë nuk kisha një kompjuter deri në moshën 19-vjeçare – por kisha një numërator.” Jan Kum
  • “Unë jam rritur në një vend ku reklamat nuk ekzistojnë.” Jan Kum
  • “Unë kam vetëm një ide, ajo është WhatsApp, dhe do të vazhdoj të fokusohem në të. Nuk kam në plan të ndërtoj ndonjë ide tjetër.” Jan Kum
  • “Facebook, Google, Apple – ka një temë të përbashkët. Asnjë nga këto kompani nuk është shitur ndonjëherë. Duke qëndruar të pavarur, ata ishin në gjendje të ndërtonin një kompani të madhe.” Jan Kum
5 3 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet