Jeto ShëndetshëmMeditimi

Si mund të lehtësoni dhimbjet tuaja me meditim

 

Pesë minuta qetësi mund të ndihmojnë të jeni të fokusuar dhe të çlironi veten tuaj nga vuajtjet.

Nëse ndjeni dhimbje, mund ta gjeni veten duke kërkuar një shishe me qetësues kundër dhimbjeve por kjo nuk është ajo që do të dëshironit. Por ka një mënyrë të lirë dhe të thjeshtë për t’u ndjerë më mirë: meditimi.

Meditimi është një mjet i shkëlqyeshëm që mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes – dhe gjithashtu mund të zvogëlojë stresin tuaj të përgjithshëm.

Çfarë është meditimi?

Meditimi është duke e përqendruar vëmendjen tuaj në një gjë paqësore dhe pozitive për një periudhë kohore, thotë ekspertja mjekësore e stilit të jetesës, Jane Ehrman.

“Kur jeni të stresuar, trupi juaj shkakton lirimin e hormoneve të stresit, duke shkaktuar inflamacion dhe duke rritur dhimbjen në nyjet tuaja tashmë të irrituara”, thotë Ehrman. Meditimi e zhvendos fokusin tuaj në diçka të qetë, duke reduktuar inflamacionin dhe dhimbjen. Dhe Ehrman thotë se kur mund të futeni në atë gjendje më të qetë mendore përmes meditimit, trupi juaj nuk po çliron hormonet e stresit në qarkullimin tuaj të gjakut.

“Meditimi mund të ndihmojë trurin tuaj të çlirojë endorfina, qetësues natyralë të dhimbjes,” thotë ajo. Muskujt dhe indet rreth kyçeve tuaja janë më të relaksuar dhe truri juaj mund të jetë në një gjendje më të qetë, kështu që do të ndjeni më pak dhimbje.

Një studim tregoi se reduktimi i stresit i bazuar në ndërgjegje, i cili kombinon meditimin dhe jogën, ishte më efektiv se ilaçet dhe operacioni për lehtësimin e dhimbjeve kronike të shpinës. Përveç reduktimit të çlirimit të hormoneve të stresit, me praktikë, meditimi mund të rrisë tolerancën ndaj dhimbjes, të ulë hipertensionin dhe të thellojë frymëmarrjen, thotë Ehrman.

“Ju po e zhvendosni fokusin tuaj larg dhimbjes,” thotë ajo. “Mendja juaj i përgjigjet asaj që i kushtoni vëmendje. Meditimi ju ndihmon të përdorni mendjen tuaj në një mënyrë të fuqishme, të dobishme, pozitive.”

Si të filloj të meditoj?

Fillimi me meditim është i thjeshtë.

Uluni rehat ose shtrihuni në një vend të qetë me pak ndërprerje. Mbyllni sytë dhe përqendrohuni në frymën tuaj.

“Merrni frymë normalisht dhe vini re ritmin e frymëmarrjes suaj – gjoksi juaj zgjerohet dhe tkurret. Në frymëmarrje më të thella, përqendroni mendjen tuaj në heqjen e tensionit trupor ndërsa nxirrni ngadalë, “thotë Ehrman.

Filloni duke medituar për vetëm pesë minuta. Mund të përdorni një kohëmatës kuzhine ose kohëmatës në telefonin ose orën tuaj inteligjente. Praktikoni meditimin disa herë në javë për të filluar, duke punuar deri në 15 ose 20 minuta. Gjatë praktikës, kur vëreni se mendimet tuaja fillojnë të bredhin, ridrejtoni vëmendjen tuaj përsëri në frymëmarrje.

“Meditimi është një praktikë,” thekson Ehrman. Trupi dhe mendja juaj përjetojnë përfitime edhe kur ndihet sikur nuk keni medituar mirë.

“Nuk ka përsosmëri për të arritur, vetëm një praktikë për të qenë të vetëdijshëm dhe të pranishëm,” thotë ajo. “Mendimet që vijnë dhe shkojnë janë normale,” thotë ajo. “Vëzhgoni mendimin, pa e gjykuar ose pa u përfshirë me të, dhe kthehuni te frymëmarrja juaj.”

Ehrman thotë se brenda tre javëve të meditimit të përditshëm për 15 minuta deri në 20 minuta, ju mund ta rilidhni trurin tuaj për të qenë më pak i stresuar dhe më i përgjegjshëm. “Dhe pastaj,” thotë ajo “ju jeni më të pranishëm, më të qetë dhe mund të funksiononi më mirë.”

5 1 votë
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet