PsikologjiTematika të tjera

7 truke psikologjike për ta bërë këdo të bjerë në dashuri me ju

 

1.NDANI PASIONET E PËRBASHKËTA

Kur keni diçka të përbashkët me dikë, të dy do të lidheni natyrshëm së bashku. Pavarësisht nëse kjo është dashuria juaj e përbashkët për vrapimin, ushqimin apo një vend, ka më shumë gjasa të shkoni mirë me dikë nëse ju pëlqejnë të njëjtat gjëra. Kjo nga ana tjetër mund t’ju bëjë të dukeni tërheqës nëse keni gjuhën e përbashkët. Sigurisht, gjetja e dikujt që ndan interesat tuaja mund të jetë e vështirë, por me aplikacionin social Huggle, mund të zbuloni njerëz që shkojnë në të njëjtat vende si ju dhe ndajnë stilin tuaj të jetesës. Nuk ka akullthyes më të mirë se të kesh diçka të përbashkët, kështu që pse të mos filloni me vende të përbashkëta!

2.KONTAKTI ME SHIKIM 

Në biseda normale, njerëzit shikojnë njëri-tjetrin 30-60% të rasteve, por kur një çift tërhiqet nga njëri-tjetri, ata do të shikojnë njëri-tjetrin në 75% të rasteve. Studimet kanë zbuluar se nëse shikoni dikë që ju pëlqen në 75 për qind të rasteve kur ai është duke folur me ju, ju mashtroni trurin e tij. Truri e di herën e fundit që dikush i shikoi aq gjatë dhe shpesh, do të thoshte se ata ishin të dashuruar.

3.BËHUNI LEHTË PËR TË MARRË…

Përdorni një aplikacion takimesh, në këtë mënyrë njerëzit do ta kuptojnë menjëherë se ju jeni në dispozicion. Kur takoni dikë për herë të parë, qoftë online apo offline, ndërveproni shumë me të. Sa më shumë të angazhoheni me dikë aq më shumë do t’ju pëlqejnë. Në kundërshtim me besimin popullor, të qenit i përmbajtur në fillim mund të mos jetë aq efektiv sa të kalosh kohë ose të flasësh me personin që të pëlqen.

4.…FLISNI MË PAK

Pasi të keni ndërtuar një marrëdhënie të mirë dhe ata mendojnë se jeni një person i bukur, tani mund të ftoheni. Filloni të flisni dhe t’i shihni gjithnjë e më pak – derisa pothuajse nuk i shihni fare. Hulumtimet kanë zbuluar se njerëzit vlerësojnë dhe dëshirojnë diçka kur ajo nuk është e arritshme. Pra, hesht për pak. Bëjini ata të duan t’ju shohin.

5.PASQYRA

Kur flisni me dikë që ju pëlqen, sigurohuni që të kopjoni gjuhën e trupit të tij. Kur lëvizin dorën në fytyrë, pas disa minutash, bëni të njëjtën gjë. Ne kemi më shumë gjasa të ndihemi rehat në shoqërinë e dikujt që pasqyron gjuhën tonë të trupit. Është një formë lidhjeje dhe mund t’ju bëjë të dukeni tërheqës për personin tjetër. Përveç kopjimit të gjuhës së trupit, ju gjithashtu mund të përshtatni shprehjen tuaj të fytyrës me të tyren, si dhe tonin e zërit të tyre. Vetëm përpiquni të mos e bëni shumë të qartë.

6.LËRINI TË BËNË GJËRA TË MIRA PËR TY

Kur bëni diçka për dikë, ndiheni mirë me veten për të ndihmuar. Lëreni personin që ju pëlqen të kënaqet duke ju bërë të lumtur. Edhe nëse kjo është thjesht arritje për diçka që keni kërkuar. Sigurisht, kjo është një gjë e dyanshme, duhet të tregoni edhe mjaft mirësi që ata të mendojnë se jeni një person bujar.

7.DUAJE VETEN

Ju duhet ta doni veten përpara se dikush të mund të bie në dashuri me ju. Mendoni për veten si çmimin numër një – sepse për personin e duhur, ju jeni pikërisht ai.

5 2 vota
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet