PersonaliteteShkencëtarë

Nikola Tesla apo Thomas Edison: Kush ishte shpikësi më i mirë?

 

Shkencëtari serbo-amerikan (Edhe pse ishte i përkatësisë etnike serbe, ai lindi në Kroacinë e sotme.) ishte një gjeni i shkëlqyer dhe i çuditshëm, shpikjet e të cilit mundësuan sistemet moderne të komunikimit të energjisë dhe masive.

Armiku i tij dhe ish-shefi i tij, Thomas Edison, ishte shpikësi ikonë amerikan i llambës, gramafonit dhe fotografisë lëvizëse. Dy gjenitë kundërshtues zhvilluan një “Lufta të Rrymave” në vitet 1880 mbi sistemin elektrik të cilit do të fuqizonte botën – sistemi i rrymës alternative (AC) të Teslës ose energjia elektrike rivale e rrymës së drejtpërdrejtë (DC) të Edisonit.

Mes të  fiksuarve të shkencës, pak debate nxehen më shumë se ato që krahasojnë Nikola Tesla-n dhe Thomas Edison. Pra, kush ishte shpikësi më i mirë?

Ata janë shpikës të ndryshëm, por nuk mund të thuash që njëri është më i madh, sepse shoqëria amerikane ka nevojë për disa Edison dhe ka nevojë për disa Tesla”, tha W. Bernard Carlson, autori i “Tesla: Shpikësi i Epokës Elektrike” (Princeton Press , 2013).

Nga personalitetet e tyre krejtësisht të ndryshme deri te trashëgimitë e tyre të qëndrueshme, ja se si cilësohen dy shpikësit e duelit.

 Kush ishte më i shkëlqyeri?

 Tesla kishte një kujtesë eidetike, që do të thoshte se ai mund të kujtonte me shumë saktësi imazhet dhe objektet. Kjo i mundësoi atij të vizualizonte me saktësi objekte të ndërlikuara 3D, dhe si rezultat, ai mund të ndërtonte prototipe pune duke përdorur disa vizatime paraprake.

“Ai vërtet i përpunoi shpikjet e tij në imagjinatën e tij”, tha Carlson për Live Science.

Në të kundërt, Edison ishte më shumë një skicues dhe një kallajxhi.

“Nëse do të shkonit në laborator dhe do ta shikonit atë në punë, do të zbulonit se ai do të kishte gjëra në të gjithë stolin: tela dhe bobina dhe pjesë të ndryshme të shpikjeve,” tha Carlson.

Në fund, megjithatë, Edison mbajti 1,093 patenta, sipas Parkut Historik Kombëtar Thomas Edison. Tesla mblodhi më pak se 300 në mbarë botën, sipas një studimi të botuar në vitin 2006 në Simpoziumin e Gjashtë Ndërkombëtar të Nikola Teslës. (Sigurisht, Edison kishte shumë më shumë asistentë që e ndihmonin të krijonte shpikje, dhe gjithashtu i bleu disa nga patentat e tij.)

Kush ishte më që mendonte përpara?

 Megjithëse llamba, fonografi dhe fotografitë lëvizëse konsiderohen si shpikjet më të rëndësishme të Edisonit, njerëz të tjerë tashmë po punonin në teknologji të ngjashme, tha Leonard DeGraaf, një arkivist në Parkun Historik Kombëtar Thomas Edison në Nju Xhersi dhe autori i “Edison dhe Ngritja e Inovacionit” (Signature Press, 2013).

“Nëse Edison nuk do t’i kishte shpikur këto gjëra, njerëzit e tjerë do t’i kishin shpikur,” tha DeGraaf për Live Science.

Në një lëvizje dritëshkurtër, Edison hodhi poshtë idenë “jopraktike” të Teslës për një sistem me rrymë alternative (AC) të transmetimit të energjisë elektrike, në vend të kësaj duke promovuar sistemin e tij më të thjeshtë, por më pak efikas, të rrymës së drejtpërdrejtë (DC).

Në të kundërt, idetë e Teslës ishin shpesh teknologji më shkatërruese që nuk kishin një kërkesë të integruar në treg. Dhe termocentrali i tij me rrymë alternative dhe hidrocentrali në Niagara Falls – një termocentral i parë në llojin e tij – elektrizoi vërtet botën.

Tesla gjithashtu kaloi vite duke punuar në një sistem të krijuar për të transmetuar me valë zëra, imazhe dhe fotografi në lëvizje – duke e bërë atë një futurist dhe baba të vërtetë të radios, telefonit, telefonave celularë dhe televizionit.

Të ngjashme: Gjeniu krijues: Mendjet më të mëdha në botë

“I gjithë sistemi ynë i komunikimit masiv bazohet në sistemin e Teslës,” tha Marc Seifer, autor i “Wizard: The Life and Times of Nikola Tesla”, (Citadel Press, 2001).

Fatkeqësisht, skema e madhe e Teslës dështoi kur mbështetësi i tij financiar, J.P. Morgan, u ngop me vitet e dështimit.

 

Kush pati ndikimin më të madh?

Trashëgimia e qëndrueshme e Edisonit nuk është një patentë ose teknologji specifike, por fabrikat e tij të shpikjes, të cilat e ndanë procesin e inovacionit në detyra të vogla që kryheshin nga legjione punëtorësh, tha DeGraaf. Për shembull, Edison e mori idenë për një aparat fotografik në lëvizje, ose kinetoskop nga një fjalim i fotografit Edward Muybridge, por më pas ia la pjesën më të madhe të eksperimentimit dhe prototipit ndihmësit të tij William Dickson dhe të tjerëve. Duke pasur patenta dhe shpikje të shumta që zhvilloheshin paralelisht, Edison, nga ana tjetër, siguroi që ndihmësit e tij të kishin një situatë të qëndrueshme financiare për të vazhduar eksperimentet dhe mishërimin e më shumë modeleve.

“Ai shpiku inovacionin modern siç e njohim ne,” tha DeGraaf.

Shpikjet e Teslës janë shtylla kurrizore e sistemeve moderne të energjisë dhe komunikimit, por ai u zbeh në errësirë ​​më vonë në shekullin e 20-të, kur shumica e shpikjeve të tij u humbën në histori. Dhe pavarësisht patentave dhe risive të tij të shumta, Tesla ishte i varfër kur vdiq në 1943.

Kush ishte i ftuari më i mirë i darkës?

Në kulmin e karrierës së tij, Tesla ishte karizmatik, urban dhe mendjemprehtë. Ai fliste disa gjuhë dhe numëronte si miq shkrimtarët Mark Twain dhe Rudyard Kipling dhe natyralistin John Muir, sipas Seifer.

“Ai lëvizte në qarqe shumë të larta,” tha Seifer.

Por Tesla mund të ishte edhe mendjemadh dhe dihej se ishte një fanatik i higjienës. Në vitet e tij të mëvonshme, tikat e tij obsesive (si frika nga vathët e grave) u bënë më të forta dhe ai vdiq pa para dhe i vetëm në një hotel në New York City, tha Seifer.

Ndërkohë Edisoni ishte i vështirë për të dëgjuar dhe introvert, me pak miq të ngushtë.

Edison gjithashtu kishte një agresivitet dhe cinizëm, të cilin ai e shfaqi gjerësisht në sulmet e tij të egra kundër Teslës gjatë Luftës së Rrymave. Ai gjithashtu dha këshilla se si të ndërtohet karrigia e parë elektrike duke përdorur rrymë direkte (DC), duke hyrë në detaje të tmerrshme rreth teknikave të nevojshme për të bërë veprën, tha Seifer.

Kush ishte më në modë?

Tesla ishte i gjatë, i hollë dhe imponues, me mustaqe të ndezura dhe një ndjenjë stili të patëmetë, tha Carlson. Kapela dhe bishtat e tij janë ekspozuar madje në një muze në Serbi.

Në të kundërt, Edison nuk i interesonte kjo.

“Ne nuk jemi vërtet të interesuar të shohim se çfarë ka veshur Edison, sepse ishte shumë e harrueshme,” tha Carlson.

Edison madje kishte veshur këpucë dy përmasash shumë të mëdha në mënyrë që të mund të rrëshqiste brenda dhe jashtë tyre pa u përkulur për t’i zgjidhur ato, tha Carlson.

Botuar fillimisht në Live Science

5 1 votë
Vlerëso Artikullin
Subscribe
Njoftohuni për
guest
0 Komente
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet