ArtistëPersonalitete

10 fakte të pabesueshme rreth jetës së Leonardo da Vinçit

 

Nga Mona Lisa te Njeriu Vitruvian, shumë nga veprat e artit të Leonardo da Vinçit janë ikonike. Njeriu origjinal i Rilindjes, Leonardo nuk ishte vetëm një piktor, por edhe një shkencëtar, muzikant, inxhinier dhe matematikan. Shumë nga mendimet dhe teoritë e tij shkencore u zbuluan më vonë se kishin bazë në fakte dhe pikturat e tij kanë lënë një shenjë të pashlyeshme në historinë e artit.

Së bashku me Michelangelo dhe Raphael, Leonardo konsiderohet një nga shtyllat e Rilindjes Italiane. I lindur në 1452, karriera e tij filloi kur kjo periudhë e madhe e artit po nxehej dhe ai vazhdoi të mbante hapin me kolegët e tij më të rinj gjatë gjithë karrierës së tij.

Pra, çfarë dimë ne për jetën e këtij mendimtari të madh? Nga i erdhi etja për dije dhe ku do ta çonte? Siç mund të imagjinohet, dashuria e tij për të mësuar dhe mendja e tij krijuese e çuan atë në shumë drejtime të ndryshme. Le të hedhim një vështrim në disa fakte interesante rreth jetës së Leonardo da Vinçit në mënyrë që të kuptojmë më mirë mendjen e tij të pabesueshme.

 

10 fakte rreth njeriut origjinal të Rilindjes, Leonardo da Vinci:

 AI NUK KISHTE MBIEMËR TË VËRTETË

Megjithëse shpesh përmendet thjesht si “da Vinci”, realiteti është se Leonardo nuk kishte një mbiemër, të paktën jo siç e mendojmë ne në kuptimin modern. Da Vinci fjalë për fjalë përkthehet “i Vinçit”, që është vendlindja e tij. Kjo ishte e zakonshme në atë kohë. Gjatë jetës së Leonardos, mbiemrat trashëgues bëhen më të popullarizuar me klasën e lartë, por nuk do të ishin praktikë e zakonshme deri në mesin e shekullit të 16-të. Kjo është arsyeja pse ju ende do të gjeni se shumica e muzeve dhe librave akademikë i referohen atij thjesht si Leonardo.

AI ISHTE NJË FËMIJË I  JASHTËLIGJSHËM

Leonardo lindi jashtë martese me Ser Piero, një noter i pasur fiorentin, dhe një fshatare të re të quajtur Katerina. Nëna e Leonardos u martua me një artizan menjëherë pas lindjes së tij.

Leonardo u trajtua si djali legjitim i Ser Piero-s dhe u rrit në pasurinë e familjes së tij. Ai kishte gjithashtu 12 gjysëm motra nga babai i tij, të cilët ishin shumë më të vegjël se ai dhe me të cilët kishte pak kontakte.

AI NUK KA PAS EDUKIM FORMAL

Për gjithë gjenialitetin e tij, mund të jetë befasuese të dihet se Leonardo nuk mori shumë arsim formal. Ai mësoi bazat e leximit, shkrimit dhe aritmetikës, por shumë nga të mësuarit e tij të thellë erdhi më vonë në jetë.

Për shembull, latinishtja, e cila ishte gjuha e akademikëve në atë kohë, ishte diçka që ai e mësoi kryesisht vetë. Dhe matematika e avancuar, një temë që ai e kishte pasion, hyri në jetën e tij vetëm në të 30-tat kur filloi t’i përkushtohej kësaj lënde.

NUK KA PIKTURUAR AQ SHUME

 Megjithëse Leonardo konsiderohet si një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, prodhimi i tij artistik ishte relativisht i vogël. Në fakt ka vetëm rreth 17 vepra të mbijetuara që mund t’i atribuohen përfundimisht atij.

Një pjesë e kësaj ishte për shkak të mendjes së tij të zënë. I zënë me kërkime shkencore dhe çështje inxhinierike, ai shpesh kalonte nëpër periudha të gjata ku nuk pranonte komisione ose të pikturonte shumë.

Disa nga veprat e tij të famshme, si Beteja e Anghiarit dhe Leda, njihen vetëm përmes skicave përgatitore ose kopjeve të bëra nga piktorë të tjerë pasi janë humbur, shkatërruar ose përkeqësuar me kalimin e kohës. Megjithatë, reputacioni i tij i pashembullt flet për fuqinë e artit të tij. Edhe me kaq pak piktura të plota, është e pamundur të mohohet ndikimi i tij tek artistët e kohës së tij dhe për brezat që do të vijnë.

AI FILLOI TË PRAKTIKOHEJ QË NË TË 15

Siç ishte tipike në atë kohë, Leonardo filloi pregatitjen e tij artistike si adoleshent. Falë reputacionit të mirë të babait të tij, ai mundi të hynte në studion e artistit të respektuar Andrea del Verrocchio në moshën 15-vjeçare.

Ishte këtu që ai jo vetëm që do të mësonte bazat e pikturës dhe skulpturës, por edhe inxhinierinë dhe artet teknike. Kjo përfshinte gjëra të tilla si kimia, hartimi, metalurgjia dhe përpunimi i metaleve. Në të njëjtën kohë, ai punonte edhe në punishten e Antonio Pollaiuolo-s, pasi ndodhej aty pranë.

Në moshën 20-vjeçare ai u pranua në repartin e piktorëve të Firences, por vazhdoi të kalonte pesë vitet e ardhshme nën tutelën e Verrocchio-s përpara se të degëzohej vetë.

AI ISHTE MAGJEPSUR NGA TRUPI NJERIUT

Etja e Leonardos për dije u shtri edhe në trupin e njeriut. I pakënaqur me studimin e asaj që ishte tashmë atje, ai thelloi njohuritë e tij duke kryer deri në 30 diseksione njerëzore në spitalet në Milano, Firence dhe Romë.

Pasioni i tij për anatominë u rrit aq shumë, saqë u bë fusha e tij e studimit për artistin, pavarësisht se si ndikoi në punën e tij artistike. Që në fillim, ai nuk ishte i interesuar vetëm për strukturën e anatomisë, por filloi edhe kërkime fiziologjike. Vizatimet e tij që tregojnë se si truri, zemra dhe mushkëritë funksionojnë si thelbi i trupit, njihen ende si një arritje e madhe në shkencë. Në fakt, vizatimet e tij anatomike ndihmuan në vendosjen e bazës për ilustrimin shkencor modern.

BILL GATES ZOTËRON FLETOREN E TIJ

Me një oreks kaq të madh për dije, nuk duhet të jetë çudi që ai ishte një shkrimtar prodhimtar. Shumë nga fletoret e Leonardos janë në institucione të shquara si Biblioteka Britanike dhe Muzeu Victoria & Albert, por një, në veçanti, është në duart e një gjeniu modern.

Leonardo’s Codex Hammer, i quajtur gjithashtu Codex Leicester, u ble nga bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates në 1994 për 30.8 milionë dollarë.

Fletorja me 72 faqe u shkrua midis viteve 1506 dhe 1510. Ai përmban një sërë mendimesh shkencore për gjithçka, nga arsyet pse qielli është blu deri te shkëlqimi i Hënës, deri te mënyra se si funksionon lëvizja e ujit dhe si lindën fosilet.

PUNA E TIJ MË E MADHE U SHKATËRRUA NGA LUFTA

Leonardo është i njohur për veprat ikonike të artit si Mona Lisa dhe Darka e Fundit, por, për fat të keq për ne, vepra e tij më e madhe nuk u realizua kurrë plotësisht.

Në 1482, Leonardo u largua nga Firence për në Milano, me sa duket i joshur atje nga një komision për një statujë të madhe kalorësie që nderonte Francesco Sforza-n. Kur të përfundonte, do të ishte më e madhe se dy statujat e tjera të kalorësve të Rilindjes, të bëra nga Donatello dhe mentori i vjetër i Leonardos, Verrocchio.

Do të kishte qenë mbi 16 metra i gjatë dhe ishte porositur nga djali i Sforzas, i cili ishte Duka i Milanos. Leonardo punoi për 17 vjet për projektin, të cilit iu dha pseudonimi Gran Cavallo (Kali i Madh). Afati i gjatë kohor nuk ishte i pazakontë për Leonardon, duke pasur parasysh ndjekjen e tij të interesave të tjera.

Pas 12 vjetësh, në 1493, një model balte i skulpturës u ekspozua dhe Leonardo punoi në plane të detajuara për ta derdhur atë në bronz. Fatkeqësisht, metali që do të përdorej për skulpturën ishte caktuar për topa, pasi kërcënimi i pushtimit francez ishte i pashmangshëm. Në fakt, Duka u rrëzua në vitin 1499 dhe modeli prej balte u shkatërrua ndërsa trupat franceze pushtuan qytetin, duke na grabitur atë që do të kishte qenë një nga monumentet e mëdha të Rilindjes.

PUNOI SI ARKITEKT, USHTARAK DHE INXHINIER

Disa vjet pas përfundimit të skulpturës së kuajve, Leonardo hyri në një marrëveshje me famëkeqin Cesare Borgia. I biri i Papa Aleksandrit VI, ai ishte komandant i përgjithshëm i ushtrisë papale dhe i njohur për mënyrën e pamëshirshme që mbante kontrollin dhe përpiqej të dominonte shtete të ndryshme italiane.

Leonardo kaloi 10 muaj si “arkitekt i lartë ushtarak dhe inxhinier i përgjithshëm”. Si i tillë, ai udhëtoi nëpër territore të ndryshme të Borgias për t’i vëzhguar ato. Ai krijoi gjithashtu shumë plane urbane dhe harta topografike, të cilat parashikojnë hartografinë moderne.

VITET E MËVOSHME AI I KALOI NË FRANCË

Kur Leonardo ishte 60 vjeç, ai u detyrua të largohej nga Milano për shkak të trazirave politike. Kjo e çoi atë në Romë, ku u prit nga Giuliano de’Medici, vëllai i Papës. Ndërsa Leonardo shpresonte të gjente punë në Romë, atij thjesht iu dha një pagë dhe u la në duart e tij, ndërsa artistë të tjerë si Raphael dhe Michelangelo ishin duke punuar shumë në komisione për Papën.

Kjo e zhgënjeu shumë Leonardon dhe kështu, pesë vjet më vonë, ai pranoi me kënaqësi një ofertë nga mbreti i Francës që të vinte të punonte për të. Ai u largua nga Italia në moshën 65-vjeçare në 1516 dhe nuk u kthye kurrë pas. Ndërsa ai nuk merrej shumë me pikturë gjatë qëndrimit në Francë, ai kaloi shumë kohë duke punuar në projektet e tij shkencore. Ai vdiq vetëm disa vjet pasi mbërriti në Francë dhe u varros në kishën kolegjiale të Saint Florentin në Château d’Amboise. Fatkeqësisht, kisha u dëmtua gjatë Revolucionit Francez, gjë që çoi në rrënimin e saj në 1802. Duke qenë se disa nga varret u shkatërruan gjithashtu, kjo e ka bërë të vështirë për historianët të dinë se ku janë eshtrat e tij.

5 2 vota
Vlerëso Artikullin
SubscribeAbonohu
Njoftohuni për
guest
1 Koment
Më të vjetrat
Më të rejat Më të votuarit
Inline Feedbacks
Shiko të gjitha komentet
arben
arben
18/09/2022 19:43

Interesante gjetjet e Leonardos